Dodany: 04.09.2010 17:49|Autor: Inesitau

W poszukiwaniu własnego " ja "

Życie człowieka to seria wzlotów i upadków. Czasami chcielibyśmy wymazać wszystkie smutne chwile z naszej pamięci, bo nie pozwalają nam one czuć się w pełni szczęśliwymi. Co by było, gdybyśmy nagle przestali pamiętać? Gdybyśmy musieli nauczyć się żyć z wykreowaną na potrzeby chwili tożsamością, wśród obcych nam ludzi, pozbawieni jakichkolwiek wspomnień?

Od ośmiu lat Guy Roland pracuje w agencji detektywistycznej jako pomocnik pana Hutte. Nie wie, kim jest, kim są jego bliscy ani jak utracił pamięć. Hutte zaopiekował się Guyem i nadał mu nową tożsamość.

Odejście prywatnego detektywa na emeryturę jest dla bohatera impulsem do tego, aby zmierzyć się z duchami przeszłości. Zaczyna trudną walkę o każde utracone wspomnienie, o najmniejszy nawet ślad swojej egzystencji. Spotkania z kolejnymi osobami mogącymi pomóc w odkryciu prawdy stają się dla Guya elementami budującymi jego własny życiorys. Świadków z przeszłości coraz mniej, a chęć odnalezienia siebie - coraz większa. Guy zaczyna ciężką walkę z uciekającym czasem...

"Ulica ciemnych sklepików" to zapomniana, choć uhonorowana nagrodą Goncourtów, powieść Patricka Modiano. Jest to książka oscylująca wokół przeżyć wewnętrznych głównego bohatera, jego przemyśleń, przepełniona licznymi retrospekcjami.

Powieść spodoba się tym, którzy szukają w książkach pola do refleksji, chwili zadumy.