Dodany: 19.09.2018 13:33|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Joanna Czeczott uhonorowana Nagrodą Fundacji im. Kościelskich

Jury obradujące w składzie: Ewa Bieńkowska, Włodzimierz Bolecki, Maria Bouvard, Anna Estreicher, Jerzy Jarzębski, Francois Rosset, Jacek Sygnarski, Ewa Zając i Jan Zieliński postanowiło uhonorować Nagrodą Fundacji im. Kościelskich za 2018 rok Joannę Czeczott za książkę „Petersburg, Miasto Snu”.

„Książka ta, opowieść o dramatycznej historii niezwykłego miasta, stanowi wyjątkowe świadectwo historycznej i literackiej wyobraźni autorki" – czytamy w komunikacie Fundacji wydanym po zakończeniu obrad w sobotę 15 września.

Jak poinformował PAP przewodniczący jury, wybitny literaturoznawca i tłumacz literatury polskiej Francois Rosset, uroczyste wręczenie Nagrody odbędzie się w sobotę 3 listopada w siedzibie Fundacji im. Jana Michalskiego w Montricher (Szwajcaria).

Nagroda Fundacji im. Kościelskich przyznawana jest od 1962 roku przez Fundację im. Kościelskich z siedzibą w Genewie. Jej celem jest wspieranie rozwoju literatury i poezji polskiej. Laureatami Nagrody zostali do tej pory m.in. Sławomir Mrożek, Zbigniew Herbert, Tadeusz Konwicki, Gustaw Herling-Grudziński, Jarosław Marek Rymkiewicz, Stanisław Barańczak, Edward Stachura, Ewa Lipska, Adam Zagajewski, Paweł Huelle, Jerzy Pilch, Wisława Szymborska, Marcin Świetlicki, Olga Tokarczuk, Jacek Podsiadło i Szczepan Twardoch. W zeszłym roku nagrodzono Urszulę Zajączkowską, za tomik zatytułowany „Minimum”.

Użytkownik: joanna.syrenka 19.09.2018 20:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Jury obradujące w skład... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
O, miło! Mam to w kolejce do przeczytania, ale teraz podskoczy o parę oczek wyżej :-)