Dodany: 18.09.2018 16:43|Autor: DariuszCichockiOpiekun BiblioNETki

Narodziny gniewu

Ostatnio mam pociąg do sag rodzinnych osadzonych w mocnych i dobrze przedstawionych realiach historycznych. Kiedyś takie sagi były niezwykle modne: Forsythowie, Whiteokowie i tak dalej. Ta moda na pisarstwo powraca, a w wydaniu polskim jest jeszcze bardziej fascynująca.
Narodziny gniewu (Jax Joanna (właśc. Jakubczak Joanna)) - to kolejna, nie zdawałem sobie sprawy, że tak obszerna, saga już nie rodzin, lecz raczej bohaterów. Pisana szybko, bez zbędnego wdawania się w szczegółowe opisy epoki, co niekiedy przeszkadza, sprawiając wrażenie pewnej niechlujności, lub niedbałości o szczegóły. Z drugiej strony trzeba jednak wybrać pomiędzy oddawaniem realiów rzeczywistości, a burzą emocji i niejednoznaczności postępowania.
I na tych rozterkach etycznych skupia się autorka, ubarwiając je barwną, niekiedy trochę naiwną akcją.
Bohaterowie stworzeni zostali z niby oczywistych kontrastów: bogaty - biedny, chciany - niechciany, kocha - nienawidzi. A jednak w polskich realiach stają się postaciami na tyle żywymi, że wywołują u mnie, skromnego czytelnika, sporo emocji.
Pierwszy tom pochłonąłem, choć w pierwszej fazie lektury trochę się zżymałem na powierzchowność opisu. Teraz rozumiem to zaniedbanie, niemniej nie poprawia to wrażenia nierównej jakości artystycznej.
Jest jednak przygoda, stereotypy, które przetwarzane są niekiedy w dotkliwe dla nas, jakże ostatnio dumnych Polaków, prawdy. Dużo też tu goryczy i obcesowości w opisie zachowań. Może to i dobrze. Zimna woda nie zaszkodzi rozpalonym nierealną narracją umysłom.

Zaczynam drugi tom.

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 18.09.2018 21:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Ostatnio mam pociąg do sa... | DariuszCichockiOpiekun BiblioNETki
A może spróbujesz taki cykl polski: Wielki Północny Ocean ? To właściwie nie jest fantasy, choć osadzone w alternatywnym świecie. Ale też jest wiele o dylematach etycznych i poszukiwaniu siebie - w świecie, w którym każdy jest sam.
Użytkownik: DariuszCichockiOpiekun BiblioNETki 21.09.2018 23:48 napisał(a):
Odpowiedź na: A może spróbujesz taki cy... | LouriOpiekun BiblioNETki
Wiesz, Lourie, Ty masz dobre pomysły. Spróbuję, chociaż piętrzą się te książki coraz bardziej nade mną i mam poczucie, że przecież nie dam rady ich wszystkich przeczytać. Niby banalne, ale ostatnio dokuczliwe. Dzięki.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 24.09.2018 09:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Wiesz, Lourie, Ty masz do... | DariuszCichockiOpiekun BiblioNETki
Ciekaw jestem, czy podołasz - to jest trudny cykl, choć czyta się go błyskawicznie. Natomiast - tak, jak pisałem w czytatce - pełni sensu nabiera po zakończeniu wszystkich pięciu tomów. Ma się wtedy ochotę przeczytać jeszcze raz, bo człowiek sobie mówi "aha, więc to dlatego bohaterowie tak a nie inaczej się zachowywali" albo "w świetle tego, co teraz już wiem, dopiero potrafię dostrzec, jak trudno im było wieść takie, a nie inne życie".
Użytkownik: DariuszCichockiOpiekun BiblioNETki 26.09.2018 09:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Ciekaw jestem, czy podoła... | LouriOpiekun BiblioNETki
Jak już wspomniałem, robię teraz przerwę, bo muszę trochę odetchnąć od nagromadzenia gniewu i nienawiści. Zabrałem się w zamian za to za "Duszę ognia".
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 26.09.2018 10:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak już wspomniałem, robi... | DariuszCichockiOpiekun BiblioNETki
A, to nie zrozumiałem zupełnie. Ja na taki oddech poleciłbym Słoneczne wino (Bradbury Ray (Bradbury Raymond Douglas)) :)