Zmarła Szarlota Pawel, nazywana pierwszą damą polskiego komiksu

Autor: Wiadomości

Data dodania: 2018-09-17 14:51

7 września zmarła Szarlota Pawel, nazywana pierwszą damą polskiego komiksu. Polska graficzka i malarka, twórczyni legendarnych komiksów o Jonce, Jonku i Kleksie, odeszła w wieku 71 lat. O jej śmierci poinformowało wydawnictwo Egmont.

„Żegnamy jednego z najważniejszych twórców polskiego komiksu, wspaniałą osobę, przemiłego rozmówcę. Jest nam bardzo smutno” – powiedział Tomasz Kołodziejczak, Redaktor Naczelny Klubu Świata Komiksu.

Szarlota Pawel (w rzeczywistości Eugenia Szarlota Pawel-Kroll) urodziła się w 1947 roku. W 1974 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Była autorką serii komiksów dla dzieci i młodzieży  o Jonku, Jonce i Kleksie. Pierwszą historia z tej serii zadebiutowała w 1973 roku na łamach „Świata Młodych” (jeszcze w wersji czarno-białej). Zajmowała się również ilustrowaniem książek i czasopism (głównie w „Świecie Młodych” oraz w „Uśmiechu Numeru”). W ciągu swojej kariery wydała ponad tysiąc odcinków różnych historii komiksowych. W czerwcu 2010 roku została odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 20 września na Cmentarzu Komunalnym Północnym przy Domu Pogrzebowym w Warszawie.

Zdjęcie: Jarek Obważanek, WRAK.PL - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5792214

komentarzy: 13

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2018-09-17 15:56 napisał(a):

Odpowiedź na: 7 wrześ nia zmarła Szarl... | Wiadomości Pokaż rodzica

Chyba redakcja nie czyta zbyt wnikliwie forum...
Wielka polska twórczyni komiksu nie żyje

Użytkownik: janmamut 2018-09-17 16:23 napisał(a):

Odpowiedź na: Chyba redakcja nie czyta ... | LouriOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

W dodatku w 1973 "Świat Młodych" nie ukazywał się codziennie, więc jakiś dziwny ten "dziennik".

Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 2018-09-17 23:35 napisał(a):

A może właśnie czyta?

Lepiej jeśli taka wiadomość jest na głównej stronie, bo to ważna rzecz.
Po co się czepiać, jeśli coś jest ok?

Tak czy inaczej, warto znać jej dzieła i warto znać jej poglądy. To jest bardzo ciekawa postać (moim zdaniem):

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2018-09-18 08:26 napisał(a):

Odpowiedź na: A może właśnie czyta? ... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Ha, dzięki za ten wywiad! Krewka kobieta, chyba bym się z nią dogadał - kupa zgrywu, cięta ironia, dystans do siebie i, jak to mówią, "nie op**la się w tańcu" ;)

Użytkownik: sowaOpiekun BiblioNETki 2018-09-19 13:42 napisał(a):

Dzięki za linkę, fantastyczny wywiad! Z jajem kobita ;-), więcej by nam takich – nie tylko kobiet czy twórców, ludzi w ogóle.

Użytkownik: imogena 2018-09-19 14:55 napisał(a):

A mi się wyświetla tylko początek wywiadu, reszta dostępna w jakimś abonamencie :(

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2018-09-19 15:44 napisał(a):

Odpowiedź na: A mi się wyświetla tylko ... | imogena Pokaż rodzica

Zdradziłaś się niniejszym, że czytujesz artykuły na GieWu i skończył Ci się limit bezpłatnych artykułów ;p

Użytkownik: janmamut 2018-09-19 16:10 napisał(a):

Odpowiedź na: Zdradziłaś się niniejszym... | LouriOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Ten limit to się kończy chyba po jednym artykule w miesiącu.

Użytkownik: imogena 2018-09-19 18:27 napisał(a):

Louri, jak możesz mnie o takie rzeczy podejrzewać! ;) No dooobrze, raz na ruski rok coś tam u nich podczytuję... Spróbuję może za kilka tygodni, wywiad nie ucieknie.

Użytkownik: Anna125 2018-09-19 18:53 napisał(a):

Louri, jest limit udostępniania bezpłatnych treści na GieWu - jak piszesz - i nie ma to żadnego związku z jakąś zdradą - ujawnieniem się. Nazwa gazety nie jest zabawna lecz ocenna. Masz prawo do użycia jej lecz kiedy wypływa to z przekonań to... warto uważać, może być delikatnym, chyba że zamierzamy się w życiu kierować siłą. Ja nie chcę. Nie lubię, kiedy w czambuł potępiasz kogoś za brak zgodności z Twoimi „wierzeniami”. Celowo użyłam słowa wierzenia. Terytorium (slang coachów) jest jedno lecz mapy odmienne. Osławione przez Ciebie fakty zawsze widzimy w swojej interpretacji, chyba że mówimy o fizyce i matematyce.
W naukach społecznych jest inaczej i liczy się każde zdanie, głos, opinia. Naturalnie, powiesz, że to nużące, kiedy Ty już wiesz. Niestety nie wiesz, ponieważ materia jest utkana z potrzeb, oczekiwań, poglądów, map innych osób. Obecnie obowiązują narracje, sugestywność nie jest dowodem, obowiązuje to, co przeważa, o czym wiedzą - informacje, co rozumieją, do czego mają dostęp.

W Jeżycjadzie, kiedy nie zgdzałeś się z kimś, to wystarczyło powiedzieć „Za pozwoleniem,...”
Wymiana zdań z Nutria i Nerwus (Musierowicz Małgorzata) :
„...- Ach, Pyzo, Pyzo droga, ty wciąż o ty, jedzeniu! - zawołała Laura z mina istoty, ktora odżywia się wyłącznie rosą i pyłkiem kwiatowym.
- Jedzenie jest bardzo ważne, moja droga - odparła Pyza z godnością. - Dla zdrowia.
- Za pozwoleniem, moja droga, ale nie najważniejsze.
- Za pozwoleniem, stul usta....”

Użytkownik: janmamut 2018-09-19 20:31 napisał(a):

Odpowiedź na: Louri, jest limit udostęp... | Anna125 Pokaż rodzica

"Osławione przez Ciebie fakty"

To znaczy Louri okrył jakieś fakty niesławą? Jakie, kiedy?

Użytkownik: Anna125 2018-09-19 20:48 napisał(a):

Odpowiedź na: "Osławione przez Ciebie f... | janmamut Pokaż rodzica

:), nie, żadnych faktów Louri nie okrył niesławą - niemożliwe, jest za nauką, faktami, zawsze!
Chodzi o nauki społeczne, to jest grunt, na którym pomiędzy nami toczy się rozmowa. Czasami również i o to, czy to nauka, czy sztuka, czy studium przypadków i kiedy uogólnienie.

Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 2018-09-19 16:25 napisał(a):

Odpowiedź na: A mi się wyświetla tylko ... | imogena Pokaż rodzica

Spróbuj w innej przeglądarce albo na innym komputerze (tablecie) itp.