Żniwiarze kontra słowiańskie potwory

Autor: PolecaneOpiekun BiblioNETki

Książka: Pusta noc (Hendel Paulina)

Data dodania: 2018-09-14 15:33

Recenzuje: Agata Polte

Mitologiczne wątki, demonologia, przeczucia i czary – to rzeczy, o których uwielbiam czytać, bo przyciągają mnie jak magnes. Przy „Żniwiarzu” Pauliny Hendel byłam bardzo ciekawa, jak autorka rozwinie te tematy, jak stworzy rzeczywistość, w której jest miejsce na ludowe przesądy, słowiańską mitologię i wszelkie inne licha, dlatego też chętnie sięgnęłam po „Pustą noc”. I niczego nie żałuję, bo nie dość, że bawiłam się świetnie, to dowiedziałam się wielu dotąd nieznanych mi rzeczy. No i dodałam kolejną polską autorkę do mojej listy ulubionych.

Co znajdziemy w powieści? Między innymi świetny pomysł na fabułę, grupę fajnych bohaterów i całą masę humoru. To wszystko opisane jest w narracji trzecioosobowej, dzięki czemu dowiadujemy się czegoś nie tylko o głównej bohaterce, Magdzie, ale obserwujemy także inne osoby – Nadię, nieznajomą żniwiarkę; Mateusza, nowego chłopaka w mieście; a także tajemniczych przeciwników, którzy zagrażają głównym bohaterom. Styl autorki jest prosty, lekki, i choć w niektórych miejscach można odnieść wrażenie, że zdarzają się sztywniejsze, niepasujące momenty, czyta się to wszystko bardzo szybko i zdecydowanie przyjemnie.

Dobrze i ciekawie skonstruowane postacie również w tym pomagają – na pierwszy plan wysuwa się Magda, nieco dziwaczna, ale zabawna i zdeterminowana młoda dziewczyna, której charakter od razu przypadł mi do gustu. Ale to ktoś inny został moim numerem jeden – Feliks, krewny Magdy, tytułowy żniwiarz. Pomysł na jego postać, to, co się z nim działo, a także jego charakter, były moim zdaniem najciekawszymi elementami powieści i czytałam o nim najchętniej.

Sam pomysł na powieść moim zdaniem jest genialny, chociaż nigdy nie pomyślałabym, że uda mi się zapałać aż taką sympatią do tej historii. Nie wyobrażałam sobie tego wszystkiego w polskich realiach, nawet jeśli mamy do czynienia ze słowiańską mitologią i zaczerpniętymi z niej wątkami – co swoją drogą jest nadal rzadko pojawiającym się motywem, więc sięgnięcie po niego to strzał w dziesiątkę. Coraz bardziej jednak się przekonuję do takich historii, w końcu nie musimy czytać fantastycznych opowieści rozgrywanych jedynie za oceanem albo za morzem. Paulina Hendel udowadnia, że odejście od tego wzoru jest jak najbardziej możliwe, a historia przez to nie traci, a wręcz bardzo wiele zyskuje. Zdarzają się momenty słabsze, zdarzają się też mocniejsze – jak to bywa w większości powieści. Dlatego zapomnijcie o pięknych wampirach i uprzejmych wilkołakach, a zmierzcie się z upiorami, zmorami, bezkostami czy spaleńcami! Dobry humor, świetna zabawa i niezapomniana akcja gwarantowane.

Autor: Paulina Hendel
Tytuł: Żniwiarz. Pusta noc