Dodany: 12.09.2018 15:47|Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

Pochwała nienormalności

Recenzuje: Kamil Żółkiewicz

Nikt nie chce odstawać od normy. Większość osób woli stwarzać pozory normalności, niż otwarcie przyznać się, ma jakiś „problem”. A może jednak czasem potrzeba wywrócić cały świat do góry nogami, aby wreszcie mocno stanąć na nogi? O tym przekonuje nas w swojej książce Tammy Robinson.

„Normalni inaczej” to historia dwóch młodych osób – Maddy oraz Alberta. Maddy, a właściwie Madonna, nie poszła na studia, pracuje w punkcie foto, dalej mieszka z mamą i pomaga jej w opiece nad swoją młodszą, niepełnosprawną siostrą. Albert, podobnie jak Maddy, wciąż mieszka ze swoimi rodzicami, pracuje w stajni i ma nadzieję, że jak najszybciej się z tego wszystkiego wyrwie. Pragnie wreszcie odciąć się od ojca, wyjechać na Bali i zostać nauczycielem surfingu. Los bywa czasem przewroty i postanawia skrzyżować drogi tej dwójki. Wbrew pozorom, niezwykła, a może normalna inaczej, znajomość wprowadzi w ich życie namiastkę stabilności.

Książka Tammy Robinson, choć sprawia wrażenie kolejnej powieści dla nastolatek, ma w sobie coś, co czyni ją nieco bardziej wyjątkową i wyszukaną. Przede wszystkim nie jest to kolejna opowieść o tzw. „bananowych dzieciach”, które mają wszystko. Maddy nie pochodzi z bogatej, pełnej rodziny, w której wszyscy są zdrowi, a Albert nie ma idealnych relacji z rodzicami, co czyni tą książkę jeszcze bliższą czytelnikowi. O wiele łatwiej zrozumieć takich bohaterów i się z nimi identyfikować. Historia przedstawiona jest zarówno z perspektywy Alberta, jak i Maddy, którzy na przemian są narratorami kolejnych rozdziałów. Ciekawy zabieg, nieco urozmaica nam lekturę i pozwala jeszcze bardziej wsiąknąć w historię. Do samej fabuły również nie można za bardzo się przyczepić, przewrotne zwroty akcji czy realne zdarzenia są przyjemne w odbiorze i przede wszystkim nie wydają się nieco odrealnione, jak to czasem z książkami bywa. Jedynie fani szczęśliwych zakończeń będą zawiedzeni, choć książka przez to zyskuje na wartości – podkreśla bowiem, że życie pisze różne scenariusze i nigdy niczego nie można być w nim pewnym. Rozdziały nie są zbyt długie, dzięki czemu książka okaże się idealnym kompanem w podróży.

„Normalni inaczej” to książka, którą warto przeczytać. Opowiada ona o normalnych, a właściwie nieco normalnych inaczej nastolatkach, przez co staje się bliższa zwykłemu czytelnikowi. Dodatkowo, co dość rzadko zdarza się w książkach tego typu, niesie ona ze sobą jakieś przesłanie, a to czyni tę pozycję jeszcze ciekawszą.

Autor: Tammy Robinson
Tytuł: Normalni inaczej