Marcin Wicha laureatem III edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza

Autor: Wiadomości

Data dodania: 2018-09-11 14:04

Marcin Wicha został laureatem III edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Wyróżniono go za książkę: „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” (Wydawnictwo Karakter).

Historia opowiadana przez Marcina Wichę jest najpierw historią wspólną jego samego i jego rodziców, zbiorem rodzinnych anegdot, dla którego materialne pamiątki po matce stanowią swego rodzaju mnemotechniczny fundament. To wokół niego owija się narracja książki, jej fabularna energia, której źródłem jest rodzinna pamięć. Ale matka starzeje się, zapomina, traci umysłową i językową sprawność. W pewnej chwili narracja „rodzinna” staje się domeną syna, który opowiada ją lepiej. To samo doświadczenie opisał wcześniej narrator Lali Dehnela i wielu innych spadkobierców rodzinnych historii, którzy je dziedziczą, kontynuują, zmieniają, rozwijają i uczą się rozumieć wciąż od nowa. Tak odbywa się międzypokoleniowy proces przekazywania doświadczeń i w ten sposób przemawia do nas ta piękna, mądra i ze wszech miar godna nagrody książka - napisał Jerzy Jarzębski w laudacji.

Wicha otrzyma lornetkę (jedno z ulubionych „narzędzi” Gombrowicza), statuetkę zwaną przez pierwszych laureatów „otwieraczem” oraz gratyfikację pieniężną w wysokości 40 tysięcy złotych.

W pierwszej edycji nagrodzeni zostali Weronika Murek za „Uprawę roślin południowych metodą Miczurina” i Maciej Hen za „Solfatarę”, w drugiej – Anna Cieplak za „Ma być czysto”.

komentarzy: 1

Użytkownik: Anna125 2018-09-11 19:26 napisał(a):

Odpowiedź na: Marcin Wicha został l... | Wiadomości Pokaż rodzica

Hm, to pewnie z nagrody NIKE nici. Zastanawia mnie też, skąd tyle poezji w nominacjach NIKE, no ale u mnie na bakier z "rymowaniem". To trudne do zrozumienia, a przecież nie trzeba rozumieć, tylko inaczej - jak?