Dodany: 07.09.2018 13:54|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Znamy nominowanych do Nagrody Nike 2018

Aż trzy tomy poezji, dwa tomy opowiadań, biografia oraz eseje – tak przedstawia się siódemka książek nominowanych do finału najważniejszego wyróżnienia literackiego w Polsce, czyli Nagrody Nike 2018.
Nominacje ogłoszono dzisiaj. Wybór, którego spośród kilkuset książek dokonało jury w składzie: Agata Dowgird, Joanna Krakowska, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Paweł Próchniak, Paweł Rodak, Joanna Szczęsna, Andrzej Werner i Marek Zaleski (przewodniczący), odzwierciedla najciekawsze zjawiska w literaturze polskiej ubiegłego roku.
Tegoroczny, 22. już finał Nagrody Literackiej Nike wydaje się bardziej różnorodny i zaskakujący niż poprzednie. W gronie nominowanych znaleźli się finaliści Nike z lat poprzednich, a także – co zdarza się rzadko – debiutanci.
Oto lista tytułów nominowanych do finału Nagrody Nike 2018:

Sendlerowa: W ukryciu (Bikont Anna) Czarne, Wołowiec (biografia)
Druga ręka (Bonowicz Wojciech) a5, Kraków (poezja)
Rejwach (Grynberg Mikołaj) Nisza, Warszawa (opowiadania)
Stance (Kronhold Jerzy) Convivo, Warszawa (poezja)
Pamięć operacyjna (Lipska Ewa) Wydawnictwo Literackie, Kraków (poezja)
Mikrotyki (Sołtys Paweł (pseud. Pablopavo)) Czarne, Warszawa (opowiadania)
Rzeczy, których nie wyrzuciłem (Wicha Marcin) Karakter, Kraków (esej)

Laureata Nagrody Nike 2018 poznamy 7 października. Decyzję o jego wyborze jury podejmie w dniu wręczenia nagrody. Zwycięzca otrzyma 100 tys. zł i statuetkę.
Nagroda Literacka Nike przyznawana jest corocznie w październiku za najlepszą książkę poprzedniego roku. Jej celem jest promocja polskiej literatury. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. Jej fundatorami są „Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory.
Laureatem Nike w 2017 r. został Cezary Łazarewicz, wyróżniony za książkę „Żeby nie było śladów”.