Dodany: 04.09.2018 10:57|Autor:

Teraz wielki przebój filmowy

„Hobbit” to wstęp do „Władcy Pierścieni” i jedno z największych i najpopularniejszych dzieł Tolkiena. To powieść o niebezpiecznej wyprawie podjętej przez krasnoludy, które wyruszają wykraść strzeżone przez smoka złoto. Ich nieoczekiwanym partnerem jest hobbit Bilbo Baggins. Bilbo bardzo sobie ceni dobre jedzenie, spokój i wygodę, lecz jego udziałem staje się wielka przygoda…

John Ronald Reuel Tolkien (1892-1973) to jeden z najwybitniejszych pisarzy w historii, twórca niepowtarzalnego gatunku literackiego. Jego wielkie dzieła: „Hobbit”, „Władca Pierścieni”, „Silmarillion”, „Niedokończone opowieści”, „Dzieci Húrina” na zawsze zapisały się we współczesnej kulturze. Sławę przyniósł mu w 1937 roku „Hobbit”.
W tej książce Tolkien powołał do życia swoją niezwykłą krainę fantazji: oszałamiający świat Śródziemia. Pełny kształt nadał mu 17 lat później w trylogii „Władca Pierścieni” - fantastycznej epopei, jedynej w swoim rodzaju powieści przygodowej osnutej na starożytnej legendzie i z głębokim wydźwiękiem etycznym.
Ogniwem łączącym obie książki jest Pierścień. W „Hobbicie” to po prostu magiczny przedmiot, we „Władcy Pierścieni” - już potężne narzędzie zła decydujące o losach świata. Świata, dla którego ratunkiem staje się nie siła czy oręża, lecz zwykły odruch serca, czysto ludzka - choć uosabiana przez hobbita - zdolność do okazania miłosierdzia.

[Amber, 2013]