Dodany: 29.08.2018 15:35|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Condé, Murakami, Thúy i Gaiman z szansą na Nowego Nobla

Jakiś czas temu informowaliśmy, że w związku ze skandalem w Akademii Szwedzkiej Nagroda Nobla w dziedzinie literatury nie zostanie w tym roku przyznana oraz że Szwedzi postanowili utworzyć Nową Akademię i przyznać „Nową Nagrodę Literacką”. Do 14 sierpnia internauci głosowali na swoich faworytów. Spośród 47 autorów wyłoniono czterech. Teraz profesjonalne jury wybierze zwycięzcę. Szansę na Nowego Nobla mają Maryse Condé, Haruki Murakami, Kim Thúy i Neil Gaiman.
Laureata poznamy 14 października, a przyznanie nagrody nastąpi podczas uroczystej gali 10 grudnia. Dzień później Nowa Akademia zostanie rozwiązana.

Maryse Condé to jedna z najwybitniejszych pisarek tworzących w języku francuskim, autorka m.in. powieści Ja, Tituba, czarownica z Salem.
Haruki Murakami to znany na całym świecie japoński pisarz, eseista i tłumacz literatury amerykańskiej. Murakami zdobył wszystkie możliwe nagrody literackie w Japonii, w tym najważniejszą z nich – Yomiuri. Czy zdobędzie również Nowego Nobla? Przekonamy się 14 października.
Kim Thúy to kanadyjska pisarka wietnamskiego pochodzenia, pisząca w języku francuskim. W Polsce ukazała się tylko jedna jej powieść, Ru, w której zawarła wątki autobiograficzne.
Neil Gaiman to popularny pisarz powieści, opowiadań i komiksów fantasy, science fiction oraz grozy. Uważa się go za jednego z najwybitniejszych żyjących twórców fantastyki. Wiele z jego powieści zostało zekranizowanych, zdobył też liczne nagrody, m.in. Hugo, Nebula i Bram Stoker Award.

Który z tych autorów jest waszym faworytem?

Użytkownik: mchpro 30.08.2018 13:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Jakiś czas temu informo... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Spośród tej czwórki znam jedynie Gaimana i Murakamiego. Nie sądzę, aby byli pisarzami na miarę Nagrody Nobla. O pozostałej dwójce - co oczywiste - nie mam zdania.

A coś mi mówi, że wygra któraś z pań.
Użytkownik: agnesines 18.09.2018 09:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Spośród tej czwórki znam ... | mchpro
Właśnie Murakami podziękował za nominację: http://wyborcza.pl/7,75517,23930546,haruki-murakami-dziekuje-za-nominacje-i-wycofuje-sie-z-wyscigu.html?disableRedirects=true