Dodany: 25.08.2018 18:00|Autor:

nota wydawcy


W 1968 roku ukazało się pierwsze wydanie reportaży Ryszarda Kapuścińskiego Kirgiz schodzi z konia, pokłosie podróży autora po kaukaskich i środkowoazjatyckich republikach Związku Radzieckiego. Jak Azja Centralna i Kaukaz wyglądają dziś, pięćdziesiąt lat później i prawie trzydzieści po rozpadzie radzieckiego imperium? W jaki sposób Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan, których granice wyznaczają zasieki, pola minowe i drut kolczasty, odbudowują i przebudowują swoją tożsamość? Jak głęboko pamięć dramatycznych wydarzeń, w które zawsze obfitowała ich historia, odciska się na życiu mieszkańców Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu?

Wojciech Górecki to wybitny znawca regionu i znakomity reporter, obdarzony zmysłem obserwacji, ciekawością i empatią. Dzięki temu tak trafnie potrafi opisywać złożony i dynamicznie zmieniający się poradziecki świat.

[Czarne, 2018]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 241
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 1
Użytkownik: reniferze 07.11.2022 12:31 napisał(a):
Odpowiedź na: W 1968 roku ukazało się p... | mafiaOpiekun BiblioNETki
Ze wstydem przyznaję, że azjatyckie -stany są dla mnie równie ciemną plamą na mapie, jak około-zatoko-gwinejskie państwa i państewka. Niby coś mi świta, niektóre nawet poprawnie zaznaczę na mapie, ale już stolic nie wymienię bez grubego namysłu. Książka "Buran" ma za zadanie rozjaśnić mroki postsowieckich republik, ale to zadanie bardzo trudne. Wystarczy spojrzeć na mapę, gdzie granice zapętlają się w sposób nieprawdopodobny, a oprócz granic są jeszcze enklawy... to nie jest łatwa lektura, ale daje do myślenia. Myślenia o historii, o sensie narodowości, o bezsensie niektórych podziałów.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: