Dodany: 21.08.2018 23:52|Autor: J

Czytatnik: #?!

Wszystkie zwierzaki Wohllebena

Duchowe życie zwierząt (Wohlleben Peter) (4,5) audiobook

Już miałem empetrójki tej niedawno słuchanej audioksiążki przenieść z komputera do archiwum, ale kontrolnie odpaliłem kilka na chybił trafił i doszedłem do wniosku, że spore fragmenty jakimś cudem mi umknęły. Okazało się, że zawiodła synchronizacja z telefonem, którego używam jako odtwarzacza, i brakło tam jakichś 40% końcowych plików. Postanowiłem przesłuchać sobie całość ponownie, bo to w sumie całkiem przyjemna lektura spacerowa.

Jak już odnotowałem uprzednio (Jotowy czerwiec 2018), głównym przesłaniem tej książki jest wykazanie na przykładach, że zwierzęta wcale nie różnią się od nas aż tak bardzo, jak to na ogół zwykliśmy uważać. Że nie są tylko biomechanizmami, sterowanymi instyktem i hormonami, ale żywymi istotami, posiadającymi uczucia, doświadczającymi radości, strachu, smutku i bólu. Poniżej wymieniam kilka z owych ciekawostek Wohllebena, które zapadły mi w pamięć.

– Istnieją poruszające się grzyby (do niedawna; obecnie kwalifikowane do odrębnego królestwa), mianowicie śluzowce, które potrafią podążać w kierunku pożywienia, w dodatku wybierając optymalną drogę.
– Wrony potrafią oddawać się czczej zabawie, jak zjeżdżanie po ośnieżonym dachu bądź zaczepianie psa.
– Sarny, dziki i inna zwierzyna w naszej części świata żeruje nocami nie dlatego, że tak lubi, ale dlatego, by unikać myśliwych (polowanie z noktowizorem jest zakazane).
– Zagęszczenie tychże myśliwych jest w Europie Środkowej tak wysokie, jakby na kilometrze kwadratowym na ludzi polowało ze dwa tysiące lwów.
– Dzikie zwierzęta coraz chętniej przychodzą do miast nie tylko dlatego, by wyżerać resztki ze śmietników, ale także ze względu na to, że miasta są dla nich strefą zdemilitaryzowaną, wolną od myśliwych.
– Ćmy nie lecą do lampy, bo lubią, ale dlatego, że mylą ją z Księżycem, którym kierują się podczas nawigacji (chociaż to nie wyjaśnia raczej, dlaczego lecą do samej żarówki, zamiast latać w kółko na tym samym poziomie?).
– Wspomniane ćmy są włochate po to, by zmylić posługujące się ultradźwiękami nietoperze.
– Świnie należą do bardzo inteligentnych zwierząt, zdają tzw. test lustra i reagują na nadane im imiona.
– Zwierzęta potrafią kraść (wiewiórki szare) i bezczelnie oszukiwać (kogut kury) dla własnej korzyści.

Audiobook, podobnie jak "Sekretne życie drzew", czyta Stanisław Biczysko.