Dodany: 27.08.2010 12:50|Autor:

Czytelnicy w Rosji, w Polsce i wielu innych krajach dobrze już znają Grigorija Czchartiszwilego, krytyka literackiego, eseistę, tłumacza z japońskiego, a zwłaszcza - autora blisko dwudziestu powieści kryminalnych pisanych pod pseudonimem Borys Akunin. W tej książce poznajemy go jako taphofila, czyli miłośnika cmentarzy. Pisał ją przez całe pięć lat. Oto jego słowa o pracy nad książką:

"Miałem wrażenie, że to nie jest zwykła książka, lecz pewna droga, którą muszę przebyć. [...] Nie kolekcjonowałem cmentarzy ani grobów, ciekawiła mnie Tajemnica Minionego Czasu: Gdzie on się podziewa, co się dzieje z ludźmi, którzy go zaludniali?".

Odpowiedzi na to pytanie - i na inne, równie trudne i równie pasjonujące - autor szukał na starych cmentarzach Moskwy, Londynu, Paryża, Jokohamy, Nowego Jorku i Jerozolimy. O każdym z nich napisał jako Grigorij Czchartiszwili ciekawy esej-reportaż, a jako Borys Akunin - krótkie opowiadanie, czasem straszne, czasem filozoficzne, zawsze przewrotne i dowcipne. Spotkacie tu i Oscara Wilde'a, i dziedziczkę Sałtyczychę, i ojca marksizmu; nie zabraknie także detektywa Erasta Fandorina.

Ten wyjątkowy dwugłos dwóch autorów w jednej osobie daje do myślenia, wciąga i bawi, a także ukazuje prawdziwą skalę talentu Czchartiszwilego-Akunina.

[Noir Sur Blanc, 2006]