Dodany: 14.08.2018 09:49|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Zmarł noblista V.S. Naipaul

W sobotę BBC poinformowało, że wieku 85 lat zmarł w swoim domu w Londynie wybitny brytyjski pisarz V.S. Naipaul, laureat Nagrody Nobla w 2001 roku.

„Był gigantem we wszystkim, co robił, i umarł w otoczeniu tych, których kochał, żyjąc życiem pełnym wspaniałej kreatywności i przedsięwzięć. Cała jego siła tkwiła w prostocie języka, która była wynikiem skrupulatnej pracy” – oświadczyła żona pisarza, Nadira Naipaul.

V.S. Naipaul urodził się 17 sierpnia 1932 roku w Chaguanas, w rodzinie hinduskich imigrantów pochodzących z północnych Indii. W 1950 roku wygrał stypendium Oksfordu i wyjechał na studia do Anglii. Trzy lata później otrzymał dyplom. Po studiach pracował jako prezenter BBC oraz krytyk literatury beletrystycznej w „New Statesman”.

Zadebiutował  w 1957 roku powieścią na temat brytyjskiej kolonii w Trynidadzie i Tobago „Masażysta cudotwórca”, rok później wydał utrzymane w podobnie ironicznym stylu „Wybory w Elwirze”. Międzynarodowy rozgłos zyskał dzięki wydanej w 1961 roku powieści „Dom pana Biswasa”, opisującej Anglię z perspektywy przybysza z kolonii. W późniejszych latach zrezygnował z prozy humorystycznej na rzecz literatury o bardziej pesymistycznym wydźwięku.

Naipaul zajmował się tematyką kolonialną. Fakt, że jego twórczość nie była hermetyczna, doceniła Akademia Szwedzka, nazywając go „spadkobiercą Conrada, który maluje zmierzch imperiów z perspektywy moralisty”. Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzymał w 2001 roku „za jednolity punkt widzenia i nieprzekupne badania, które zmuszają nas, by dostrzec obecność przemilczanej historii”.

Oprócz Nobla Naipaul zdobył Somerset Maugham Award za zbiór opowiadań „Nasza ulica” (1961), Bookera za zbiór opowiadań „W wolnym kraju” (1971) oraz T.S. Eliot Award for Creative Writing (1986).

Zdjęcie: by Faizul Latif Chowdhury - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53289330

Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 14.08.2018 12:00 napisał(a):
Odpowiedź na: W sobotę BBC poinformow... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Mamy w katalogu: Dom pana Biswasa (Naipaul Vidiadhar Surajprasad) - można podmienić w nocie powyżej.