Dodany: 31.07.2018 09:23|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

10 ciekawostek ze świata Harry’ego Pottera

Bohater kultowego cyklu obchodzi dziś urodziny! Pierwsza część przygód Harry’ego Pottera została opublikowana w Polsce już 18 lat temu – można więc powiedzieć, że cykl jest pełnoletni. A jak to jest z wiekiem Harry’ego? Tego i kilku innych rzeczy dowiecie się z postu, w którym przygotowaliśmy dla was 10 ciekawostek.

1. Harry Potter ma 38 lat

Harry urodził się w 1980 roku. Jest więc niemal dekadę starszy od Daniela Radcliffe’a, który wcielił się w jego rolę w filmach.

2. Rowling ma urodziny tego samego dnia co Harry Potter

Oboje obchodzą je dzisiaj, czyli 31 lipca. Na tym nie kończą się podobieństwa między autorką a bohaterami. Rowling przyznała, że gdy była młoda, przypominała Hermionę, a jej ulubionym zwierzęciem jest wydra – patronus Hermiony. Dodatkowo zarówno autorka, jak i Dumbledore lubią cytrynowy sorbet.

3. Rowling wymyśliła quidditch po kłótni z chłopakiem

W 2003 roku w jednym z wywiadów powiedziała: „jeśli chcesz stworzyć taką grę jak quidditch, musisz zdrowo pokłócić się z facetem. Potem wychodzisz z domu, siadasz w pubie i wymyślasz grę. Nie do końca wiem, jak awantura łączy się z quidditchem, poza tym, że quidditch jest dość brutalną grą. No i możliwe, że w głębi duszy chciałabym zobaczyć, jak chłopak, z którym się pokłóciłam, zostaje zlany miotłą”.

4. Amerykański wydawca zaproponował, by pierwsza część przygód Harry’ego nazywała się Harry Potter i szkoła magii

Rowling odrzuciła tę propozycję i zasugerowała tytuł: Harry Potter and the Sorcerer’s Stone.

5. Nie bez powodu filmowy Harry nie ma zielonych oczu

Harry z książek ma jasnozielone oczy, podczas gdy Radcliffe’a są niebieskie. Gdy kręcono pierwszą część filmu, Heyman zadzwonił do Rowling i przedstawił jej sytuację: próbowali zielonych kontaktów, ale Radcliffe okazał się na nie uczulony, starali się też zmienić mu kolor oczu w postprodukcji. Jak ważne jest, zastanawiał się producent, by oczy Harry’ego były zielone? Rowling stwierdziła, że najważniejsze, by filmowy Harry miał ten sam kolor oczu, co jego matka.

6. Hedwigę grało aż siedem sów

W czasie kręcenia filmów Hedwigę grało w sumie siedem sów (z czego w pierwszej części trzy). Nazywały się Gizmo, Kasper, Oops, Swoops, Oh Oh, Elmo oraz Bandit i wszystkie zostały sprowadzone z Massachusetts.

7. Według Stephena Kinga Dolores Umbridge to świetny czarny charakter

W swojej recenzji Zakonu Feniksa zamieszczonej w „Entertainment Weekly” autor napisał: „Uśmiechająca się łagodnie Dolores Umbridge ze swoim dziewczęcym głosem, twarzą ropuchy i krótkimi grubymi paluchami jest najlepszym i najbardziej wiarygodnym czarnym charakterem od czasów Hannibala Lectera”.

8. George i Fred Weasley urodzili się 1 kwietnia

Dwaj najwięksi dowcipnisie ze świata Harry’ego Pottera urodzili się w prima aprilis. Nie można powiedzieć, że James i Oliver Phelps, grający bliźniaków, nie wczuli się w swoje role – przyznali bowiem, że na planie zdarzyło im się nimi zamieniać.

9. Minerva McGonagall w młodości była zakochana w mugolu

Gdy przyszło jej wybierać pomiędzy miłością a magicznym światem, zdecydowała się na to drugie i rozpoczęła pracę w Departamencie Przestrzegania Prawa. Po jakimś czasie zrezygnowała jednak z tego zajęcia i zaczęła uczyć w Hogwarcie. Ostatecznie wyszła za swojego byłego szefa z Ministerstwa, Elphinstone’a Urquarta, który oświadczał jej się kilkakrotnie, nim w końcu przyjęła jego oświadczyny.

10. Już niedługo każdy będzie mógł zbudować własny Hogwart

1 września 2018 roku do sprzedaży trafi zestaw klocków LEGO, dzięki któremu będzie można zbudować replikę Hogwartu. Ma się składać z 6020 elementów i kosztować 400 dolarów.

Użytkownik: imogena 01.08.2018 20:25 napisał(a):
Naprawdę "Lecter'a"? :(
Użytkownik: margines 22.09.2018 18:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Naprawdę "Lecter'a"? :( | imogena
Jednak dalej widnieje informacja, że "1 września 2018 roku do sprzedaży trafi zestawu..."
Użytkownik: imogena 22.09.2018 19:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Jednak dalej widnieje inf... | margines
Grunt, że reagują i poprawiają. A z drugiej strony - czemu to my mamy wykonywać za nich ich robotę, do której przecież tak ochoczo się garnęli?
Użytkownik: margines 22.09.2018 19:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Grunt, że reagują i popra... | imogena
Masz rację - grunt może gruntem, ale właśnie! Czemu zajmują stanowiska, nazywają się właścicielami i korektorami, jak na korekcie znają się, jak przysłowiowa kura na pieprzu?!
A na cokolwiek zwracają im uwagę szarzy biblionetkowicze?
Którzy powinni dostać teksty o wiele wyższej jakości.
Ujmę to tak:
To nie strona ravelo ani jakiegoś PWN (jakiegoś użyte z rozmysłem), to biblionetka, na której kiedyś - KIEDYŚ - obowiązywały reguły poprawnej polszczyzny, gramatyki i interpunkcji; strona, na której i nad którą pracowała Sowa.
Użytkownik: margines 22.09.2018 18:55 napisał(a):
Łoc de zestawu?
Użytkownik: margines 02.10.2018 16:27 napisał(a):
ZERO reakcji!
Użytkownik: imogena 03.10.2018 19:32 napisał(a):
Odpowiedź na: ZERO reakcji! | margines
Zareagowali. Zestawu został wreszcie zestawem :)
Użytkownik: margines 03.10.2018 19:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Zareagowali. Zestawu zost... | imogena
Dzięki za sprawdzenie no i powiadomienie mnie:)

Brawo! Po ponad dwóch miesiącach!
Porażające:/

(To drugie to oczywiście odnośnie ich poprawienia, a nie twojej reakcji, za którą dzięki).