Dodany: 30.07.2018 09:22|Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

Piasek i proch

Recenzuje: Agata Polte

Fantastyka młodzieżowa z oryginalnym pomysłem – tak pomyślałam, gdy pierwszy raz natknęłam się na opis „Buntowniczki z pustyni”. Chciałam ją przeczytać właśnie dla tego powiewu świeżości, który zdawała się wnosić w mój ulubiony gatunek i czułam, że się nie zawiodę. Po przeczytaniu ostatniej strony mogę zresztą przyznać to już z pewnością: powieść Alwyn Hamilton spełniła moje oczekiwania i miło mnie zaskoczyła. O czym opowiada?

Amani żyje w małej wiosce pod opieką swojego wuja i niczego nie pragnie bardziej, niż uciec z tego miejsca. Dlatego próbuje wszystkiego, czego tylko może, by to marzenie spełnić, aż pewnego dnia wpada przez to w kłopoty – większe, niż mogła przypuszczać. Zostaje wciągnięta w grę, o której nie ma pojęcia i jest zmuszona uciekać, ale przynajmniej nie jest sama. Tylko czy to, czego staje się właśnie częścią, nie przerośnie i jej, i jej towarzyszy?

Przyznam, że „Buntowniczka z pustyni” ma w sobie to coś. Stworzony przez autorkę świat niezaprzeczalnie posiada swój klimat, podczas kolejnych stron niemal widać i czuć żar przelewający się z pustyni na kartki. Chociaż nie powiem, żeby ułożenie wątków przebiegało do końca zaskakująco, naprawdę dobrze bawiłam się podczas lektury.

Język Alwyn Hamilton jest prosty, zwyczajny, nie pojawiają się żadne kunsztowne opisy czy plastyczne obrazki, ale mimo to książka zawiera własną magię. Pisarce udało się stworzyć coś intrygującego, wciągającego i chociaż nie mogę powiedzieć, że trzymającego w napięciu od początku do końca, to były momenty, gdy naprawdę czytałam następne strony z zapartym tchem. Jeśli więc dodać do tego wątek miłosny, odrobinę humoru i bohaterkę, której przyszło żyć w naprawdę okropnym, odmiennym od znanego nam świecie, dostaniemy coś, co koniecznie będziemy chcieli przeczytać.

„Buntowniczka z pustyni” rzeczywiście jest bardziej wybuchowa niż proch strzelniczy, ale bez obaw, z odpowiednią ostrożnością można przeżyć spotkanie z nią, a na dodatek zostanie tylko chęć, by sięgnąć po więcej.

Autor: Alwyn Hamilton
Tłumacz: Agnieszka Kalus