Dodany: 27.07.2018 23:45|Autor:

Bernd Heinrich (ur. 1940) – jest emerytowanym profesorem biologii na uniwersytecie w Vermont, autorem kilkunastu książek z zakresu zoologii, ekologii i ewolucji. W swojej pracy koncentruje się zwłaszcza na badaniach nad fizjologią i zachowaniem owadów i ptaków oraz nad strategiami adaptacji ewolucyjnych. Nawiązując do klasycznego pisarstwa przyrodniczego, Heinrich dzieli się z czytelnikiem osobistymi refleksjami i eseistyczną erudycją. Nakładem Wydawnictwa Czarne ukazały się dwie jego książki: „Wieczne życie. O zwierzęcej formie śmierci” oraz „Chrapiący ptak. Rodzinna podróż przez stulecie biologii”.

Jeden z najinteligentniejszych ptaków wciąż nie cieszy się zbyt wielką popularnością. Dawniej uważano, że wraz z czarnym kotem, nietoperzem i sową służył złym mocom. Tymczasem kruk, choć z magią raczej nie ma nic wspólnego, to stworzenie wyjątkowe, czego z pisarską swadą opartą na rzetelnej wiedzy dowodzi w tej książce Bernd Heinrich. Kruk to ulubiony bohater jego naukowych badań. Heinrich spędził lata na obserwacjach, nie zważając na chłód i niewygody, siedział miesiącami w czatowniach, opiekował się kruczętami, odwiedzał udomowione ptaki i ich właścicieli. Jego ptasi bohaterowie są piękni, mądrzy i zabawni, a ponadto odgrywają niezwykle ważną rolę w ekosystemie. Szukając praw, jakimi rządzi się cały gatunek, Heinrich udowadnia, że każdy kruczy osobnik jest indywidualistą. I że my, ludzie, mamy z nimi więcej wspólnego, niż nam się wydaje.

„Kruki to najbardziej łebskie ptaki, jakie znam. Potrafią wykołować nawet bardzo sprytnego człowieka. Bernd Heinrich to jeden z najprzenikliwszych przyrodniczych umysłów naszych czasów. Z takiego związku musiało powstać coś niezwykłego. »Umysł kruka« to błyskotliwa książka błyskotliwego autora o błyskotliwych ptakach. Nie będziecie mogli się od niej oderwać, a potem stanie się dla was inspiracją, tak jak stała się dla mnie”.

Adam Wajrak

„W swojej najnowszej książce Heinrich skupia się na fascynujących zachowaniach kruków – ptaków, które cechuje wyjątkowa inteligencja. Skrzętnie spisuje swoje obserwacje, wyniki eksperymentów i przeżyć (w tym wychowywania młodych kruków i przygotowywania ich do dorosłości). To nie jest zwykła książka o przyrodzie – to hołd oddany tym opierzonym, niezwykłym stworzeniom”.

George Cohen, „Booklist”

[Wydawnictwo Czarne, 2018]