Dodany: 09.07.2018 11:50|Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

Świat w pryzmacie wyobraźni

Recenzuje: Justyna Sikora

Na rynku wydawniczym nie brakuje obecnie pozycji kreatywnych, głównie przeznaczonych dla dzieci i młodzieży. Jedną z nich jest „Fantastyczny świat” Keri Smith – autorki, której książka „Zniszcz ten dziennik” zapoczątkowała w Polsce modę na tego typu twórcze rozrywki. I choć do wcześniejszej pozycji jej autorstwa byłam raczej sceptycznie nastawiona (ze względu na destrukcyjne zadania), „Fantastyczny świat” okazał się niezwykle inspirujący i intrygujący. Chodzi tu przede wszystkim o stworzenie wymarzonego świata oraz pobudzenie wyobraźni użytkownika. Zawarte w nim zadania można interpretować na wiele sposobów, a jedynym ograniczeniem zdaje się miejsce na poszczególnych stronach, choć i tę granicę da się przekroczyć dzięki kartkom z bloku itp. Pomiędzy „ćwiczeniami” można swobodnie przeskakiwać, te mniej atrakcyjne pomijać, a ulubione rozwijać – wszystko nastawione jest na dobrą zabawę i artystyczne myślenie.

Już wprowadzenie podsuwa mnóstwo pomysłów. Bogate we wskazówki, pomoce, ciekawostki i inspirujące cytaty, sprawia, że od razu pragnie się tworzyć, rysować, pisać. Moje szczególne zainteresowanie wzbudził efekt Akneraiwak, wymyślony przez Charlesa Dickensa, ale wcześniej mi nieznany. Jeśli jesteście ciekawi, na czym on polega – koniecznie sięgnijcie po tę pozycję (i przeczytajcie jego nazwę od tyłu).

Zadań w „Fantastycznym świecie” jest doprawdy wiele, a każde przybliża nas do zbudowania miejsca, do którego chcielibyśmy uciec. Tworzymy kawałek po kawałku – zaczynamy od ulubionych elementów świata obecnego, następnie kreujemy krajobrazy naszej utopii, pogodę, budowle, a nawet siebie samego. Tutaj możemy być kim tylko zapragniemy (nawet puszystym, różowym jednorożcem), a z nieba, zamiast deszczu, mogą padać owocowe dropsy. Tak jak wspominałam wcześniej – żadnych barier, ograniczeń, nic. Wystarczy dać się ponieść wyobraźni.

„Fantastyczny świat” zachwyca także szatą graficzną. Skojarzył mi się z bogatym w rysunki, notatki i różne inne dziwy szkolnym brudnopisem, w jakim na nudnych lekcjach tworzyłam swoje pierwsze opowieści, szkicowałam postaci i… uciekałam od wstrętnej fizyki. Można więc tę pozycję nazwać swoistym brudnopisem, który nie tylko zawrze nasze myśli i wyobrażenia, ale i rozwinie nasze fantastyczne koncepcje.

Polecam tę książeczkę przede wszystkim młodzieży, aczkolwiek i dla przyszłych pisarzy może być niebywałą pomocą – pomaga poszerzyć perspektywę.

Autor: Keri Smith
Tytuł: Fantastyczny świat