Dodany: 09.07.2018 09:11|Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

Książka o najważniejszym odznaczeniu na świecie

Recenzuje: Aneta Grabowska

Order Uśmiechu jest odznaczeniem wyjątkowym, bo nadawanym przez dzieci. To one nominują do niego dorosłych. Ale nie tylko na tym polega jego wyjątkowość. Najpiękniejsze jest, że mogą go otrzymać zarówno osoby znane i lubiane, które czymś przysłużyły się dziecięcej społeczności, jak i emerytowana pani, z dobrego serca użyczająca swoich czterech kątów młodym ludziom niewiedzącym, co ze sobą począć, gdy rodzice są w pracy. Tak było w przypadku jednej z bohaterek „Medalu za uśmiech”.

Order Uśmiechu stanowi najpiękniejsze podziękowanie dla dorosłych za to, co robią dla dzieci. Ale otrzymać go wcale nie tak łatwo – najpierw potrzebna jest nominacja z rąk najmłodszych, następnie komisja weryfikuje daną kandydaturę, ale nawet jej pozytywna decyzja to jeszcze nie koniec. Przyszły Kawaler Orderu Uśmiechu musi wypić sok z cytryny i się przy tym uśmiechnąć, co już jest nie lada sztuką. Dotychczas udało się jej dokonać jedynie tysiąc dwudziestu czterem osobom!

Książka zaczyna się wspaniałym rozdziałem o Januszu Korczaku (uwielbiam go za jego poglądy na temat wychowywania dzieci). Oddaje się on w nim pod dziecięcy sąd w prowadzonym przez siebie ośrodku, gdyż nie zapanował nad emocjami i wytargał za uszy jednego z podopiecznych. Nieistotne, że miał po temu powody, najważniejsze, iż czuje się winny i chce zostać sprawiedliwie osądzony. Sprawa jest poważna, bo doktorowi grozi nawet wydalenie z ośrodka. Ostatecznie do tego nie dochodzi, ale to piękny przykład poglądów doktora Korczaka – dzieci mają głos. Co więcej, ich głos jest szalenie istotny i na szczęście coraz więcej ludzi zdaje sobie z tego sprawę.

W publikacji znajdziemy ponadto sylwetki stu wybranych Kawalerów Orderu Uśmiechu. Wszystkich nie sposób byłoby zmieścić w książce przeznaczonej dla dzieci, zresztą chyba mijałoby się to z celem. Twarda oprawa, dużo koloru – pod względem wydania także nie ma się do czego przyczepić. Moja jedyna uwaga dotyczy tego, że słownictwo w niektórych fragmentach jest nieco zbyt poważne. Można by je zmienić na bardziej przystępne dla młodych czytelników, niemniej to niewielka wada przy wielu zaletach.

Książka zdecydowanie warta polecenia!

Autor: Anna Czerwińska-Rydel
Tytuł: Medal za uśmiech... czyli dzieci mają głos
Wydawca: Wydawnictwo Literatura, 2018
Liczba stron: 119