Dodany: 03.07.2018 15:00|Autor: Stormbringer

Czytatnik: Rozmaitości

Ulubione opowiadania fantastyczne

Bardzo subiektywny wybór opowiadań SF i fantasy, które cenię i które na długo utkwiły mi w pamięci. Nie mam pewności, jak niektóre z nich zniosły próbę czasu (lub raczej: czy po latach wciąż odebrałbym je tak samo), ale gdyby ktoś zapytał mnie o listę tekstów, dzięki którym mógłby przekonać się do krótkiej formy w fantastycznym wydaniu, podsunąłbym mu właśnie takie zestawienie - na zachętę do dalszych poszukiwań.

Opowiadania uporządkowałem wg autorów, a także dodałem tytuły zbiorów i antologii, w których można je znaleźć (nie zawsze są to wszystkie źródła, ale lepszy taki drogowskaz niż żaden).

BACIGALUPI PAOLO
- "Ludzie piasku i popiołu" w: Nakręcana dziewczyna; Pompa numer sześć (Bacigalupi Paolo); Kroki w nieznane: Almanach fantastyki 2009 (antologia; Nielsen Gustavo, Egan Greg, Kaługin Aleksiej i inni)
- "Maleńkie ofiary" w: Nakręcana dziewczyna; Pompa numer sześć (Bacigalupi Paolo)

BRADBURY RAY
- "Ciemnoskórzy byli i złotoocy" w: K jak kosmos (Bradbury Ray (Bradbury Raymond Douglas)); Arcydzieła: Najlepsze opowiadania science fiction stulecia (antologia; Anderson Poul, Heinlein Robert Anson, Biggle Lloyd Jr i inni)

BROWN FREDRIC
- "Odpowiedź" w: Jestem obywatelem planety Mars (Brown Fredric)

CHIANG TED
- "Historia twojego życia" w: Siedemdziesiąt dwie litery (Chiang Ted); Historia twojego życia (Chiang Ted)
- "Wieża Babilonu" w: Siedemdziesiąt dwie litery (Chiang Ted); Historia twojego życia (Chiang Ted)
- "Kupiec i Wrota Alchemika" w: Siedemdziesiąt dwie litery (Chiang Ted)
- "Wydech" w: Siedemdziesiąt dwie litery (Chiang Ted)

CLARKE ARTHUR C.
- "Dziewięć miliardów imion Boga" w: Gwiazda (Clarke Arthur C. (Clarke Arthur Charles)); Arcydzieła: Najlepsze opowiadania science fiction stulecia (antologia; Anderson Poul, Heinlein Robert Anson, Biggle Lloyd Jr i inni)
- "Gwiazda" w: Gwiazda (Clarke Arthur C. (Clarke Arthur Charles))
- "Ściana ciemności" w: Gwiazda (Clarke Arthur C. (Clarke Arthur Charles))
- "Posterunek" w: Gwiazda (Clarke Arthur C. (Clarke Arthur Charles))

DUKAJ JACEK
- "In partibus infidelium" w: W kraju niewiernych (Dukaj Jacek)
- "Szkoła" w: Król Bólu (Dukaj Jacek)
- "Oko potwora" w: Król Bólu (Dukaj Jacek)

ELLISON HARLAN
- "Nie mam ust, a muszę krzyczeć" w: Ptak śmierci: Najlepsze opowiadania (Ellison Harlan)

GRZĘDOWICZ JAROSŁAW
- "Czarne motyle" w: Księga jesiennych demonów (Grzędowicz Jarosław)
- "Wilcza zamieć" w: Wypychacz zwierząt (Grzędowicz Jarosław); Deszcze niespokojne (antologia; Dębski Eugeniusz (pseud. Yeates Owen), Pacyński Tomasz, Grzędowicz Jarosław i inni)

HUBERATH MAREK S.
- "Kara większa" w: Balsam długiego pożegnania (Huberath Marek S. (pseud.)); Rakietowe szlaki: Tom 3 (antologia; Bishop Michael, Bradbury Ray (Bradbury Raymond Douglas), Huberath Marek S. (pseud.) i inni)
- "Wrócieeś Sneogg, wiedziaam..." w: Balsam długiego pożegnania (Huberath Marek S. (pseud.)); Rakietowe szlaki: Tom 2 (antologia; Sheckley Robert (pseud. O'Donnevan Finn), Varley John, Neff Ondřej i inni)

KEYES DANIEL
- "Kwiaty dla Algernona" w: Droga do science fiction: Tom 4: Od dzisiaj do wieczności (antologia; Matheson Richard, Davidson Avram, Miller Walter M. i inni)

KOSMATKA TED
- "Śmiercionauci" w: Kroki w nieznane: Almanach fantastyki 2008 (antologia; Van Pelt James, MacLeod Ken, Ives Gilman Carolyn i inni)

LEM STANISŁAW
- "Terminus" w: Opowieści o pilocie Pirxie (Lem Stanisław)
- "Jak ocalał świat" w: Cyberiada [1998] (Lem Stanisław)

MARTIN GEORGE R.R.
- "Pieśń dla Lyanny" w: Światło odległych gwiazd (Martin George R. R.); Rakietowe szlaki: Tom 5 (antologia; Bayley Barrington J., Ellison Harlan, Leiber Fritz i inni)
- "Piaseczniki" w: Żeglarze nocy (Martin George R. R.); Arcydzieła: Najlepsze opowiadania science fiction stulecia (antologia; Anderson Poul, Heinlein Robert Anson, Biggle Lloyd Jr i inni)
- "Wieża popiołów" w: Światło odległych gwiazd (Martin George R. R.); Droga do science fiction: Tom 4: Od dzisiaj do wieczności (antologia; Matheson Richard, Davidson Avram, Miller Walter M. i inni)
- "Drugi rodzaj samotności" w: Światło odległych gwiazd (Martin George R. R.)
- "Mgły odpływają o świcie" w: Światło odległych gwiazd (Martin George R. R.)

NIVEN LARRY
- "Niestały Księżyc" w: Arcydzieła: Najlepsze opowiadania science fiction stulecia (antologia; Anderson Poul, Heinlein Robert Anson, Biggle Lloyd Jr i inni)

RESNICK MIKE
- "Bowiem dotknęłam nieba" w: Kirinyaga (Resnick Mike (Resnick Michael D.)); Słonie na Neptunie (Resnick Mike (Resnick Michael D.))

SAPKOWSKI ANDRZEJ
- "Maladie" w: Maladie i inne opowiadania (Sapkowski Andrzej)
- "Okruch lodu" w: Miecz przeznaczenia (Sapkowski Andrzej) (tylko jeden tekst o Geralcie - alternatywą było wklejenie tu prawie całego spisu treści z obu tomów wiedźmińskich opowiadań, bo to jedne z najlepszych rzeczy, jakie przytrafiły się polskiej fantastyce)

SHECKLEY ROBERT
- "Bitwa" w: Pielgrzymka na Ziemię (Sheckley Robert (pseud. O'Donnevan Finn)); Rakietowe szlaki: Tom 1 (antologia; Varley John, Lafferty R. A. (Lafferty Raphael Aloysius), Watson Ian i inni)

SILVERBERG ROBERT
- "Pasażerowie" w: Pożeglować do Bizancjum: Najlepsze opowiadania (Silverberg Robert), Arcydzieła: Najlepsze opowiadania science fiction stulecia (antologia; Anderson Poul, Heinlein Robert Anson, Biggle Lloyd Jr i inni)

TURTLEDOVE HARRY
- "Droga niewybrana" w: Arcydzieła: Najlepsze opowiadania science fiction stulecia (antologia; Anderson Poul, Heinlein Robert Anson, Biggle Lloyd Jr i inni)

WEGNER ROBERT M.
- "Wszyscy jesteśmy Meekhańczykami" w: Opowieści z meekhańskiego pogranicza: Północ - Południe (Wegner Robert M. (pseud.))
- "Szkarłat na płaszczu" w: Opowieści z meekhańskiego pogranicza: Północ - Południe (Wegner Robert M. (pseud.))

ZAJDEL JANUSZ A.
- "Relacja z pierwszej ręki" w: Relacja z pierwszej ręki (Zajdel Janusz A. (Zajdel Janusz Andrzej))

Użytkownik: ketyow 03.07.2018 21:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo subiektywny wybór ... | Stormbringer
Kawał niezłej roboty. A czytałeś Ostatni pan i władca (Dick Philip K. (Dick Philip Kindred))?
Użytkownik: Stormbringer 04.07.2018 09:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Kawał niezłej roboty. A c... | ketyow
Nie, znam tylko Opowiadania najlepsze (Dick Philip K. (Dick Philip Kindred)) - jest tam sporo dobrego, choć ostatecznie nie uwzględniłem niczego w zestawieniu.
Użytkownik: margines 06.07.2018 16:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo subiektywny wybór ... | Stormbringer
Witam, witam:)

Powtórzę się tu, ale… no, cóż:P

W czytatkę i w… zebraną w niej całą (CAŁĄ?!?) fantastykę może „wgryzę się”, jak tylko „przyjdzie na to czas, przyjdzie czas”, jak to śpiewała Villas, ale przede wszystkim chylę czoła! za całą włożoną pracę.

Aha,
a żart-komentarz do powiedzenia (to taki idiom jest, nie dosłowność:P Nie rozbierać na czynniki pierwsze!;)) (bez)cenny!🤣
Bym napisał, że oto „umarłem”, ale boję się😁
Użytkownik: Stormbringer 09.07.2018 11:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam, witam:) Powtórz... | margines
Dzięki. Trzeba było odrobinę wytężyć pamięć przed opracowaniem tej listy, ale w sumie to sama przyjemność - więcej kłopotu było z namierzeniem alternatywnych źródeł dla niektórych opowiadań.