Dodany: 03.07.2018 12:01|Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

"Kobiety despotów" – chwytliwy tytuł, ciekawa zawartość

Recenzuje: Aneta Grabowska

Świeżo po lekturze tej publikacji muszę przyznać, że okazała się ona o wiele lepsza, niż się spodziewałam. Czytałam już kilka książek o zbliżonej tematyce i choć pod względem merytorycznym były opracowane porządnie, brakowało im czegoś, czego nie umiałam zidentyfikować – do czasu, aż sięgnęłam po książkę Przemysława Słowińskiego. To „coś” to lekki, przyjazny czytelnikowi styl narracji, okraszony dużą dawką poczucia humoru.

Rzecz teoretycznie niemal niewykonalna, czyli połączenie faktów historycznych z poczuciem humoru, przyniosła bardzo ciekawy efekt. Dodała historii nieco życia, wniosła powiew świeżości w ujęcie tematu. Autor nie szczędzi nam bowiem subiektywnych opinii i zabawnych dygresji. Przykład? Pisze o tym, że Kleopatrę grały piękne aktorki pokroju Vivien Leigh czy Elizabeth Taylor, tymczasem bliżej jej było raczej do Barbry Streisand. Z kolei określenie Putina mianem niewyrośniętego kurdupla o lisiej twarzy w Rosji zakrawałoby może na szaleństwo, w Polsce – zasługuje raczej na Nagrodę „Nike”.

Słowiński zebrał w tej książce fakty i plotki o życiu prywatnym najmożniejszych tego świata, nie tylko współczesnych. Historia pokazuje, że właśnie despoci, dochodząc do władzy, podejmowali decyzje, które ważyły na losach milionów ludzi. Od Kleopatry przez Napoleona i Hitlera po Putina i Łukaszenkę. Nie zabrakło także akcentu polskiego w postaci marszałka Józefa Piłsudskiego, któremu do licznych zalet nie sposób dopisać jednak stałości w uczuciach. Jego wybranki, gdy już zostały porzucone, tęskniły, nie potrafiły znaleźć szczęścia przy kimś innym, a były i takie, które rozpacz pchnęła do samobójstwa.

To publikacja o ludziach, których wszyscy znają, ale przedstawiająca ich z innej niż zwykle strony – w zaciszach własnych domów, kiedy mogli zdjąć maski władców i oddać się życiu prywatnemu. Tematyka bardzo ciekawa, a biorąc pod uwagę lekki styl autora, książka jest naprawdę dla każdego. Warto po nią sięgnąć i poznać drugą twarz najsłynniejszych władców w historii świata.

Autor: Przemysław Słowiński
Tytuł: Kobiety despotów