Dodany: 28.06.2018 01:52|Autor: J

Czytatnik: #?!

Jotowy maj 2018

1 (28). Sekretne życie drzew (Wohlleben Peter) (5,0) audiobook

Ciekawa pozycja popularyzująca wiedzę o drzewach i lasach. Autor, niemiecki leśnik, zapewne nieprzypadkowo początkowe rozdziały napisał tak, by były dla czytelnika wciągające. Osiągnął to nie tylko przez przedstawienie tam informacji najbardziej zaskakujących (przynajmniej dla mnie), Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu. Przyczyniła się do tego także konwencja pisania o drzewach tak, jakby były one świadomymi istotami o własnych celach i pragnieniach. W dalszych rozdziałach książka traci może trochę z tego polotu, wnikając w różne zagadnienia nazbyt szczegółowo (jak chociażby wyliczanie gatunków mszyc). Niemniej nadal znajduje się tam mnóstwo ciekawostek (dlaczego np. świerki mają zupełnie inny układ gałęzi niż buki) i podanej w zajmujący sposób wiedzy. Dowiedziałem się m.in. jakie są różnice między lasem pierwotnym a takim hodowanym "na drewno" i z czego one wynikają. Zrozumiałem, że to, co zwykłem nazywać po prostu "lasem" zalicza się do tej drugiej kategorii, upośledzonej, przerzedzonej, z nazbyt spiesznie rosnącymi drzewami. I że wcale nie jestem pewien, czy kiedykolwiek miałem okazję gościć w "prawdziwym" lesie pierwotnym... Jest też o korniku i dlaczego "walka z nim" jest złym pomysłem, przynajmniej w tych skupiskach leśnych, które chcemy przekształcić z uprawy drewna w prawdziwy las. Trudno nie przypomnieć sobie w tym kontekście, co rządząca w Polsce hucpa wyprawiała przez dwa lata z puszczą. Tymczasem za naszą zachodnią granicą podobno już nawet politycy dojrzeli do myśli, że warto by było odtworzyć chociaż parę procent prawdziwego lasu...

Dla mnie książka na piątkę (nie jestem fachowcem i zakładam, że jest merytorycznie poprawna, mimo napotkanych paru krytycznych opinii). Lektura w formie audioksiążki nie była może najlepszym pomysłem – zbyt nieuważnie ich słucham.

2 (29). Odyseja kosmiczna 2001 (Clarke Arthur C. (Clarke Arthur Charles)) (5,5) audiobook

Audioteka wydała znakomite słuchowisko z Krystyną Czubówną w roli narratora. Słuchało mi się świetnie, zwłaszcza otwierającej części o małpoludach, na przykład tej sceny walki z lampartem, która towarzyszyła mi podczas samotnego spaceru w półmroku zalesionych, przygranicznych gór (mniejsza, że półmrok ten był bardziej zasługą okularów przeciwsłonecznych, aniżeli dość przerzedzonego drzewostanu). Samą książkę odebrałem też bardzo pozytywnie. Dopiero po dłuższym słuchaniu zorientowałem się, że jest ona już dość wiekowa...

Krótkie streszczenie. Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

3 (30). Mity greckie (Markowska Wanda) (4,0) audiobook

Audioksiążkę (lektor: Roch Siemianowski) nabyłem w jakiejś promocji za kilka złotych, by odświeżyć sobie mity starożytnej Grecji. Zdecydowanie najdłuższym z nich jest ten o dwunastu pracach Heraklesa. Lektura zasadniczo w porządku, chociaż nie mogłem czasami oprzeć się wrażeniu, że adresowana jest raczej do dziatwy szkolnej – taka jakaś ugrzeczniona. Po czasie sprawdziłem, że tytuł jest z kategorii wiekowej 65+, być może dlatego tak to odebrałem. Pewną wadą jest również wybiórczość mitów – brak chociażby samego początku (Chaos, Gaja, Uranos, Kronos). Kolejną – powtarzanie pewnych fragmentów w zazębiających się opowieściach tak, jakby książka była zbiorem autonomicznych opowiadań.

4 (31). Elegia dla bidoków (Vance J. D. (Vance James David)) (4,5) ebook

Hillbillies, przetłumaczeni na polski jako "bidoki", to robotnicy zamieszkujący tzw. pas rdzy: Appalachy, stan Kentucky, Virginia Zachodnia, Ohio. Autor wywodzi się z tej właśnie grupy społecznej. Należy do zdecydowanej mniejszości, której udało wyrwać się ze swojego środowiska i jego patologii. Ukończył prestiżowy wydział prawa na uniwersytecie w Yale i zasadniczo wiedzie szczęśliwe życie.

Książka to w głównej mierze biografia autora i jego najbliższych. Sporo tu również autoanalizy i doszukiwania się przyczyn pewnych zachowań czy uczuć. Może odrobinę za dużo ckliwości, ale zasadniczo czytało się nieźle. Natomiast uważam, że jednak jest trochę przereklamowana, jako wyjaśniająca czy wręcz otwierająca oczy na pewne zjawiska w Stanach Zjednoczonych. Bo cóż takiego szczególnego opisał autor? Był przemysł, zniknął przemysł. Zostało strukturalne bezrobocie. Przecież i u nas mieliśmy to samo. Zasadnicza różnica kulturowa jest taka, że u nas postsocjalistyczna biedota nastawiona była zawsze roszczeniowo, a tam większość wierzyła jednak w amerykański sen, natomiast pasożytniczy margines, który z zasiłków socjalnych uczynił sobie źródło utrzymania, traktowali jako patologię. Tak przynajmniej twierdzi autor, który jako nastolatek przekonał się, że z podatków odciąganych z jego skromnego wynagrodzenia w pierwszej pracy, utrzymywany jest na przykład sąsiad-narkoman, niepracujący, ale dzięki zasiłkom mogący sobie pozwolić na wyraźnie wyższy poziom konsumpcji.

N i e u k o ń c z o n e :
* Wehikuł czasu (Wells Herbert George (Wells H. G.)) (4,0) w oryginale, w opracowaniu wydanym przez Poltext.
* Zamknij się i działaj!: 7 kroków do realizacji celów (Tracy Brian) () ebook
* Odkrywając wolność: Przeciw zniewoleniu umysłów (antologia; Hume David, Smith Adam, Niskanen William A. i inni) () ebook — znów nietknięta, zawieszam.

Z o b a c z   t e ż:
* Jotowy kwiecień 2018