Dodany: 27.06.2018 12:41|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Czytanie może uchronić przed demencją!

Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Chin we współpracy z departamentem zdrowia Hongkongu potwierdzają, że istnieje wyraźny związek między czytaniem w podeszłym wieku a zmniejszonym ryzykiem rozwoju demencji. Wyniki zakrojonego na szeroką skalę badania zostały opublikowane w prestiżowym tygodniku medycznym „Journal of the American Medical Association”.

Pierwsze testy przeprowadzono w 2005 roku na 15 582 osobach powyżej 65 roku życia (63,9% – czyli 9950 osób – stanowiły kobiety, średnia wieku wynosiła 74 lata), które nie chorowały na demencję. Rok później wykonano ocenę kontrolną, a po siedmiu latach, w 2012 roku, uczestników pierwszego badania poddano ponownym testom.

W wyniku badań zauważono, że aktywności intelektualne w późniejszym wieku mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia demencji lub opóźnić jej rozwój. Oprócz czytania książek i prasy zaliczono do nich granie w gry planszowe, karty, chińskiego madżonga czy obstawianie wyścigów konnych. Co ciekawe – nie zauważono, by prowadzenie zdrowego trybu życia miało równie duży wpływ na zapobieganie wystąpieniu demencji.

Ekspercji podchodzą do wyników badania ostrożnie, gdyż nie zagłębia się ono w mechanizmy zachodzące między aktywnością intelektualną a demencją. Dodatkowo nie wiadomo, jakie wyniki osieągnęliby naukowcy, gdyby przeprowadzono badanie na innej grupie etnicznej. Jedno jest pewne: czytanie nam nie zaszkodzi, a może nie tylko zapewnić rozrywkę, lecz także uchronić przed demencją.