Dodany: 22.06.2018 18:18|Autor:

Książka: Poczet królowych polskich
Szczygielski Marcin
Notę wprowadził(a): margines

„Poczet królowych polskich” Marcina Szczygielskiego nawiązuje do tradycji powieści z kluczem. Można go czytać po prostu – jak trzypokoleniową barwną sagę o losach bohaterek połączonych niejasnymi na początku więzami rodzinnymi, zamieniającymi się w psychologiczne przeciąganie liny między XX a XXI wiekiem. Można jednak potraktować tę opowieść jak swoistą szaradę, gdzie na każdym kroku czeka na czytelnika zagadka, której rozwiązanie przynosi hojną nagrodę.

Fikcja miesza się tutaj z faktami, dokumentalna drobiazgowość z obyczajowymi prowokacjami, a nad wszystkim unosi się cień wielkiej zapomnianej gwiazdy polskiego kina międzywojennego – Iny Benity.
Ta platynowa blondynka, która w latach 30. królowała na srebrnym ekranie, pod koniec II wojny światowej dosłownie zapadła się pod ziemię. Szczygielski od lat badał jej losy, a teraz – zainspirowany nimi – spróbował w swojej powieści przedstawić możliwy, choć niepotwierdzony scenariusz „bajkowego” życia gwiazdy. Efekt jego pracy okazał się sensacyjny!

Kto jest kim w tej opowieści? Co naprawdę kryje przeszłość? Gdzie przebiega granica dobra i zła? Jak się odnaleźć, gdy nagle przestajemy być tym, za kogo się uważaliśmy? I czy szczęście zawsze trwa krótko, a miłość przynosi tylko cierpienie?

[Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego; Oficyna Wydawnicza As, 2011]