Dodany: 17.06.2018 11:24|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Zmarła Joanna Kulmowa

Dziś rano w Warszawie zmarła Joanna Kulmowa, polska poetka, reżyserka, autorka utworów scenicznych oraz książek dla dzieci i młodzieży. Odeszła w wieku 90 lat.

Wiadmość o śmierci poetki przekazała Magdalena Barcz, przyjaciółka Joanny Kulmowej. „Na prośbę Jana Kulmy chciałabym przekazać smutną informację. Dziś nad ranem w Warszawie zmarła Joanna Kulmowa (informacja pochodzi od sióstr, które opiekowały się Nią w ostatnich dniach)” – napisała w wiadomości przesłanej PAP.

Joanna Kulmowa urodziła się 25 marca 1928 w Łodzi. Ukończyła studia aktorskie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi oraz reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. W warszawskich teatrach była asystentką reżysera: często Jana Kulmy, swojego męża. Debiutowała poetycko w 1952 roku. Największą popularność przyniosły jej wiersze dla dzieci. Wydała m.in. tomiki: „Zimowe słowiki” (1967), „Krześlaki z rozwianą grzywą” (1978) i „Garbatą modlitwę” (1993). W jej dorobku znajdują się również utwory prozatorskie np. „Wio, Leokadio!” (1965) i „Bajki skrzydlate” (1991).

Ostatni tomik poetki „Moje żarty” ukazał się w 2017 roku nakładem wydawnictwa Iskry.

Joanna Kulmowa była wielokrotnie nagradzana: w 2000 roku przyznano jej Order Uśmiechu, w 2008 roku została uhonorowana Nagrodą Literacką m.st. Warszawy jako „pisarka dla dzieci” za tom „Kulmowa – dzieciom”. Otrzymała również Nagrodę Literacką m.st. Warszawy 2013 za całość dorobku, w kategorii „warszawski twórca”.

Zdjęcie: Sławek (alteration of Kulmowa Joanna) [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

Użytkownik: Marylek 17.06.2018 13:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziś rano w Warszawie z... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Bardzo lubię jej wiersze.
Żal... [*]
Użytkownik: acmand 18.06.2018 10:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziś rano w Warszawie z... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Autorka dla mnie niezapomnianej "Stacji nigdy w życiu"...
Użytkownik: sowa 18.06.2018 20:58 napisał(a):
[*]