Nagroda im. Wisławy Szymborskiej przyznana

Autor: Wiadomości

Data dodania: 2018-06-11 11:19

Dziewiątego czerwca podczas uroczystej gali, która odbyła się w Centrum Kongresowym ICE Kraków, ogłoszono nazwisko tegorocznego laureata Nagrody im. Wisławy Szymborskiej oraz wręczono nagrodę za tom przełożony na język polski.

Kapituła pod przewodnictwem Abla Murcii Soriano wyróżniła za tom poetycki przetłumaczony na język polski szwedzką poetkę Linn Hansén za zbiór wierszy „Przejdź do historii” (wydawnictwo Lokator) w przekładzie Justyny Czechowskiej. Polską laureatką tegorocznej nagrody została Julia Fiedorczuk za tom „Psalmy” (Fundacja na Rzecz Kultury i Edukacji T. Karpowicza).

Dorota Walczak-Delonois, członkini Kapituły Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, w laudacji o Linn Hansén mówiła, że tomik „Przejdź do historii” stanowi oryginalne i niezwykłe zaproszenie do uważnego obejrzenia fragmentów osobnych indywidualnych losów, ewolucji społeczeństw i wspólnej, ludzkiej Historii. Poprzedzone mottem z Gertrudy Stein, to zaproszenie-świadectwo, ma nas, czytelników, skłonić do refleksji nad miejscem współczesnego człowieka w czasie i przestrzeni.

Linn Hansén oraz Justyna Czechowska otrzymają po 50 tys. zł, a Julia Fiedroczuk dostanie 100 tys. zł. Obie poetki zostały uhonorowane także statuetką projektu Terenu Prywatnego.

komentarzy: 1

Użytkownik: margines 2018-06-11 12:58 napisał(a):

Odpowiedź na: Dziewiątego czerwca pod... | Wiadomości Pokaż rodzica

Przejdź do historii (Hansén Linn) dla mnie okazał się straszny, może, jak wypadną Psalmy: (2014-2017) (Fiedorczuk Julia).