Dodany: 06.06.2018 11:06|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nominacje do Nagrody Żółtej Ciżemki

Nagroda Żółtej Ciżemki jest przyznawana za książkę dla dzieci i młodzieży wyróżniającą się zarówno pod względem poziomu literackiego, jak i graficznego książki. Ustanowiono ją w 2017 roku – obecna edycja jest drugą. Zgłoszono do niej 101 pozycji. Kapituła w składzie: prof. dr hab. Alicja Baluch, Marcin Bruchnalski, dr Stanisław Dziedzic, Izabela Ronkiewicz-Brągiel, dr Anna Skoczek i dr hab. Katarzyna Wądolny-Tatar wybrała spośród nich pięć książek.

Oto lista nominowanych pozycji:

Moje cudowne dzieciństwo w Aleppo (Gortat Grzegorz) il. Marianna Sztyma, Wydawnictwo Bajka
Z Bożej łaski Jadwiga, król (Orlińska Zuzanna) Wydawnictwo Literatura
Wojtek: Żołnierz bez munduru (Piotrowska Eliza) Wydawnictwo św. Wojciecha
Ten i tamten las (Tulli Magdalena) il. Alicja Rose, Wilk & Król Oficyna Wydawnicza
Historie zamiecione pod dywan (Zimnowodzka Agnieszka) il. Małgorzata Kwapińska, Wydawnictwo Kocur Bury

Zwycięzca otrzyma 25 000 zł. Fundatorem nagrody jest Prezydent Miasta Krakowa, a organizacją zajmuje się Biblioteka Kraków. Poprzez tę coroczną inicjatywę – nawiązującą tytułem do popularnej książki „Historia żółtej ciżemki” Antoniny Domańskiej, autorki powieści i opowiadań historycznych – Biblioteka Kraków chce wyróżnić tych rodzimych autorów, ilustratorów i grafików, dzięki którym literatura może wciąż silnie oddziaływać na wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży, a przy tym przynosić im intelektualną, emocjonalną i estetyczną przyjemność z obcowania ze światem dobrej książki.

Werdykt kapituły poznamy w czerwcu.

Użytkownik: miłośniczka 06.06.2018 13:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Nagroda Żółtej C... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Co prawda nie czytałam pozostałych z wymienionych tytułów, ale w poniedziałek zapoznałam się z "Tym i tamtym lasem" Magdaleny Tulli i jestem zachwycona!
Użytkownik: miłośniczka 06.06.2018 13:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Nagroda Żółtej C... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Trzymam więc mocno kciuki za panią Tulli - podobnie jak i dzisiaj, bo odbędzie się gala finałowa Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, do której Tulli również jest za tę książkę nominowana. :-)