Dodany: 04.06.2018 22:33|Autor:

z okładki


[Tom 1]

Jedną z najważniejszych konkluzji wynikających z kilku lat badań nad "żydowskimi strategiami przetrwania" jest bogactwo obserwacji dotyczących stopnia przedsiębiorczości, własnej inicjatywy Żydów w obliczu Zagłady. Uderzają determinacja, mobilność, odwaga, z jaką ofiary podjęły walkę o życie swoje oraz najbliższych. Z chwilą rozpoczęcia akcji likwidacyjnych, kiedy mało kto mógł nadal żywić jakiekolwiek złudzenia co do ostatecznych celów polityki niemieckiej, Żydzi zintensyfikowali desperacką walkę o przetrwanie. Z jednej strony w domach oraz pod domami budowano schowki i bunkry, a w podwójnych ścianach i na strychach urządzano przemyślne kryjówki. Z drugiej – nawiązywano kontakty ze stroną aryjską, których celem było znalezienie pomocy i schronienia. Tam, gdzie było to możliwe, powstawały siatki przerzutu za granicę, zwłaszcza na Słowację i Węgry.


"Czy to wszystko było snem? Czy Korczak był aniołem pod postacią mężczyzny? […] Później pojawiła się odpowiedź. Istnieją Polacy, którzy nie są obojętni, postępują odważnie, jak szlachetni, czujący, przyzwoici ludzie".

Fragment wspomnień Szragi Fajwla Bielawskiego z Węgrowa


"Widzieliśmy członków Ochotniczej Straży Pożarnej ze Stoczka, wieźli ob[ywateli] polskich narodowości żydowskiej; ob. Fajgę wraz z synem i córką do Stoczka. Gdy się znajdowali naprzeciwko nas, to ta żydóweczka krzyknęła do mojej siostry: »kochana pani Witkowska, ratuj mnie!!«, na co siostra odpowiedziała, »jak ja mogę ratować?«. Na co jeden ze strażaków […] krzyknął na moją siostrę: »odejdź od niej!«, na co siostra się zawróciła i poszła do domu, a ci strażacy powieźli tych żydków do Stoczka i oddali w ręce niemieckiej żandarmerii, która tych żydków zaraz rozstrzelała na kerkucie".

Fragment zeznania Anastazji Karapaty z 1950 r.


We wszystkich zbadanych przez nas powiatach najwięcej Żydów szukało pomocy nie w miasteczkach, ale w pobliskich wsiach – w domach swoich sąsiadów. Możliwość przetrwania w ogromnym stopniu zależała od chęci pomocy tychże sąsiadów, chrześcijan, a nie sprzyjały temu obowiązujące normy grupowe, obecny wszędzie antysemityzm ani mechanizmy konformizmu społecznego. Tym bardziej podziwiać należy tych, którzy potrafili przeciwstawić się nie tylko niemieckim przepisom prawnym, lecz także niepisanym regułom życia grupowego. Wymowa liczb jest nieubłagana, dwóch spośród trzech Żydów poszukujących ratunku zginęło. Zamieszczone tu opracowania dostarczają dowodów wskazujących na znaczną – i większą, aniżeli się dotychczas wydawało – skalę uczestnictwa Polaków w wyniszczeniu żydowskich współobywateli.

[Stowarzyszenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów, 2018]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 986
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 7
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 26.03.2019 09:02 napisał(a):
Odpowiedź na: [Tom 1] Jedną z najważ... | Losice
"Okazuje się, że praca prof. Grabowskiego "Dalej jest noc" bezzasadnie przypisująca Polakom udział w holokauście była sponsorowana przez niemiecką Fundację Gerdy Henkel, a mąż G.Henkel, członek NSDAP, był zbrodniarzem wojennym."

http://blogpublika.com/2019/03/26/dalej-jest-noc-praca-pod-red-prof-grabowskiego-sponsorowana-przez-niemiecka-fundacje/
Użytkownik: Tiffany_Maxwell 28.03.2019 22:21 napisał(a):
Odpowiedź na: "Okazuje się, że praca pr... | LouriOpiekun BiblioNETki
No popatrz Kaziu - jeszcze jeden co miał dziadka w Wermachcie …..

Cytat ze strony 2-giej książki "Dalej jest noc" pod redakcją Barbary Engelking i Jana Grabowskiego tom I

"Publikacja została zrealizowana w ramach pracy naukowej i projektu badawczego
Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN pt.
Strategie przetrwania Żydów podczas okupacji w Generalnym Gubernatorstwie 1942-1945 wspierane:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
w ramach Narodowego Programu rozwoju Humanistyki grant 12H/13/0484/82

Narodowy Program Rozwoju Humanistyki

Conference on Jewish Memorial Claims Against Germany grant SO42-14283

Social Sciences and Humanities Research Council of Canada

Stowarzyszenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów"

Nie wiem jaki cel ma Twoje publikowanie (w formie krypto-reklamy) opinii jednego z wielu blogów internetowych. W tym miejscu powinny znaleźć się nasze opinie i recenzje o książce. Takie przedruki należałoby umieścić w zakładce FORUM.
Nie róbmy "szamba" politycznego z dyskusji o książce. Czy za moment mają się tutaj znaleźć linki do tysięcy najbardziej idiotycznych forów i blogów. Jaki cel ma Twoja działalność ????
Napisz swoja opinię - nawet jeśli zawiera opinię z jakiegoś forum - a nie wciskaj innym reklamy jakiegoś forum - każdy może ją znaleźć w przeglądarce ( jeśli ma taką ochotę i wolę).
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 29.03.2019 07:50 napisał(a):
Odpowiedź na: No popatrz Kaziu - jeszcz... | Tiffany_Maxwell
Chyba nowa na forum BNetki albo ogólnie w internetach? Ale spoko, imputowanie mi reklamowania czegokolwiek zawsze na propsie. To na pewno nie chodzi o podawanie źródła informacji. A jeżeli sama książka jest "szambem politycznym" - to nie ja zacząłem. Ale zawsze cieszy posiadanie swojego stalkera - czekam na więcej postów pod moimi wypowiedziami, miłego lurkowania!
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 29.03.2019 11:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Chyba nowa na forum BNetk... | LouriOpiekun BiblioNETki
Widzisz, problem z tym Twoim postem jest taki, że nawet w tym krótkim cytaciku z bloga są nieścisłości (np. Grabowski nie jest autorem "Dalej jest noc", więc to nie jest stricte jego praca), a do tego wpis z bloga powołuje się na portal wpolitce, który (jak i inne media podlegające spółce Fratria) może być rozpatrywane bardziej jako propagandowy lub satyryczny, niż rzeczywiste źródło rzetelnych informacji.
Nie mówiąc już o poważnym recenzowaniu pracy naukowej. Jako poważnej krytyki nie traktuję też wysypu artykułów z IPN, skoro jednym z głównych zarzutów jest to, że chcieliby, żeby ta praca była o czymś innym... Zresztą można znaleźć odpowiedzi autorów artykułów zamieszczonych w książce na te próby recenzji. Publikowane są np. na facebooku na stronie Centrum Badań nad Zagładą Żydów, do tego np. oko.press też śledzi ten temat.

Co do finansowania, można różne rzeczy wyczytać w internetach: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/michal-karnowski-sieci-tygodnik-reklamy-spolki-skarbu-panstwa-jakub-bierzynski-zajmie-sie-tym-prokuratura


Ale polityka to zdaje się nie jest temat na forum biblionetki (zakazuje tego regulamin). Nie dyskutujmy tu o tym, tylko o książce. Pisanie o "bezzasadności" w kontekście współudziału Polaków (nie wszystkich obywateli Polski, ale niektórych osób, które utożsamiały się z byciem Polakami) jest albo naiwnością opartą na niewiedzy, albo celowym zakłamywaniem rzeczywistości. Ciężko mi jakiś inny powód sobie wyobrazić.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 02.04.2019 10:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Widzisz, problem z tym Tw... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Dziękuję za tę wypowiedź, jest dużo bardziej rzeczowa.
Jakkolwiek warto, żebyś wiedział, że portal oko.press (poza gronem jego wiernych fanów) również jest określany "bardziej jako propagandowy lub satyryczny, niż rzeczywiste źródło rzetelnych informacji". Nie rozumiem też, gdzie tu polityka? Że autorzy jakiejś książki są podejrzewani o manipulację i to z politycznych stref wpływu? No cóż, nadal pozostaje to dyskusją o książce...
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 02.04.2019 11:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziękuję za tę wypowiedź,... | LouriOpiekun BiblioNETki
Oskarżanie innych o podleganie wpływom i manipulacje na zasadzie klucza politycznego jest IMHO polityką. W tej dyskusji każdy się tego dopuścił, więc nie jest łatwo tego unikać. ;-)

Wydaje mi się, że każdą książkę/serwis/kanał tv itp. można określić w dowolny sposób, a fake newsy, insynuacje, oskarżenia i pomówienia łatwo wyprodukować - pytanie tylko, czy dowody utrzymają się w mocy, jeśli poddamy je krytycznej analizie. Każdy zainteresowany może sobie konkretne sytuacje rozważyć według własnej wiedzy i wartości. Zapewne każdy dojdzie do innych wniosków. :-)
Użytkownik: jolietjakeblues 24.06.2021 16:00 napisał(a):
Odpowiedź na: [Tom 1] Jedną z najważ... | Losice
Z okładki Tomu 2:

"Mieszkanie to znajduje się w brzegu obok strumyka. Ten litościwy człowiek dopomaga nam. Nakrywamy więc dach drążkami, a później ściółką leśną [...]. Maskujemy świerkami, żeby imitowało rosnący las. [...]. Bardzo szczęśliwi się czujemy, że mamy kąt i dach nad głową - a co najważniejsze piecyk, gdzie możemy się ogrzać i wysuszyć, od czego my już odwykli. Co prawda palimy tylko nocą, bo dzień dla nas przestał istnieć".

Fragment zapisków Chany Windstrauch ukrywającej się pod Łętownią, 1944 r.

"Gestapo wyznaczyło nagrodę za każdego Żyda 1000 zł. Kto doprowadził, ten otrzymał tę nagrodę. I kiedy [...] w listopadzie w roku 1942 spadł pierwszy śnieg, ludność wiejska puściła się w pogoń za śladami po lasach, borach, polanach i przepaściach, wtenczas wleczono nasze siostry i braci ze wszystkich stron wiosek na Gestapo i w taki sposób wykańczali nas".

Fragment relacji Abrahama Furmana ukrywającego się w lasach koło Ochotnicy
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: