Dodany: 29.05.2018 11:06|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Przygody Kajka i Kokosza zostaną zekranizowane

Fundacja Kreska im. Janusza Christy ogłosiła wczoraj na swoim fanpejdżu, że podpisała umowę z warszawskim studiem animacji EGo FILM, które nabyło prawa umożliwiające stworzenie serialu na podstawie kultowej serii komiksów „Kajko i Kokosz”.

Komiksy te to najbardziej znane dzieło Janusza Christy. Opowiadają o przygodach dwóch słowiańskich wojów – Kajka i Kokosza – którzy mieszkają w grodzie kasztelana Mirmiła i bronią go przed Zbójcerzami, najeżdżającymi na nich pod wodzą groźnego Hegemona. Seria albumów powstawała w latach 70. i 80. XX wieku i zdobyła licznych fanów.

Dotychczas próby ekranizacji komiksów kończyły się niepowodzeniem. Na przełomie lat 80. i 90. XX wieku w Bielsku-Białej podjęto próby stworzenia serialu animowanego, jednak projekt zarzucono. W 2001 roku rozpoczęto także zdjęcia do filmu fabularnego na podstawie komiksu Dzień Śmiechały, ale ostatecznie nie został od zrealizowany. Dotychczas ukazał się tylko krótkometrażowy film animowany (w 2016 roku) oparty na komiksie Zamach na Milusia. Nie spotkał się on jednak z aprobatą widzów.

Kierowane przez Ewelinę Gordziejuk EGo FILM to niezależne studio animacji, które stawia głównie na projekty dla najmłodszych. Na swoim koncie ma między innymi serial nakręcony na podstawie przygód wikinga Tappiego.

Trzymajcie kciuki, bo od dziś oficjalnie ruszamy z pracami. Przed nami ogromne wyzwanie i dużo pracy, by zdobyć fundusze na projekt i żeby stworzyć coś, co pokochacie, ale też wielka przygoda! – piszą producenci.

My trzymamy kciuki, a wy?

Zdjęcie: wydawnictwo Egmont

Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 29.05.2018 11:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Fundacja Kreska im. Jan... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Mam nadzieję, że się uda, ale liczę na to, że to nie będzie poziom z ekranizacji Tytusa...

Przypomnę jeszcze, że wciąż czekamy na ekranizację innego klasyka: Pełnometrażowy film animowany - "Diplodok"
Jest już nawet strona poświęcona projektowi: https://wojwaw.com/movies/podroz-smokiem-diplodokiem/
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 30.05.2018 11:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam nadzieję, że się uda,... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Na blogu "Na plasterki" podali jeszcze kilka informacji: https://na-plasterki.blogspot.com/2018/05/serial-o-kajku-kokoszu-i-milusiu.html

Wygląda to obiecująco - studio oprócz Tappiego animowało jeszcze np. żubra Pompika od Samojlik Tomasz oraz Książę w cukierni (Bieńczyk Marek, Concejo Joanna). Jednym ze scenarzystów jest Kur Maciej (Kur Maciek), który ma na koncie historyjki z nowych przygód Kajka i Kokosza, ma być scenarzystą pełnego albumu (3 tom nowej serii) i ma też fajne komiksy w serii Lil i Put (wprawdzie znam jego komiksy jako jednoplanszówki z "Nowej Fantastyki", ale o tych albumach słyszałem dobre opinie).
Użytkownik: margines 29.05.2018 12:01 napisał(a):
O, świetnie!
Jasne, że trzymam kciuki.
Jednak chyba jak wwwojtusOpiekun BiblioNETki - mocniej za to, żeby jednak wyszło z tego coś naprawdę dobrego i na poziomie.
Bo te komiksy mają swój styl, humor, a przede wszystkim tę charakterystyczną „kreskę”.
Użytkownik: Ged 29.05.2018 21:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Fundacja Kreska im. Jan... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Czekam z niecierpliwością, mam jednak nadzieję, że nie będzie to produkcja głównie dla najmłodszych.
Użytkownik: chagrin 29.05.2018 22:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Fundacja Kreska im. Jan... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
My też trzymamy kciuki :)
Użytkownik: lutek01 30.05.2018 01:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Fundacja Kreska im. Jan... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Bardzo jestem ciekaw, co z tego wyniknie.
Uwielbiałem Kajka i Kokosza jako dziecko.
Użytkownik: Maxim212 31.05.2018 17:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Fundacja Kreska im. Jan... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Mam nadzieję, że Kajko i Kokosz nie będą karykaturami w stylu takim, jak w przymiarce sprzed paru lat.