Dodany: 18.05.2018 20:54|Autor:

Rozwój i dylematy sektora energii to temat ważny dziś dla każdego polityka, przedsiębiorcy i konsumenta, a Daniel Yergin, laureat Nagrody Pulitzera, opisuje je w sposób niezwykle ciekawy i, co najważniejsze, uczciwy. „Trudno sobie wyobrazić lepsze wprowadzenie do kluczowych kwestii energetyki w dwudziestym pierwszym wieku”, pisał o The Quest. W Poszukiwaniu energii dziennik Financial Times. Książka jest napisanym z wielkim rozmachem, na podstawie bogatej literatury i obszernej insiderskiej wiedzy autora, dziełem o źródłach energii, o złożach ropy naftowej, gazu ziemnego i węgla kamiennego oraz o ich wpływie na międzynarodowe stosunki gospodarcze. To także przewodnik po świecie energii odnawialnej.

Oprócz pasjonującej narracji, książka jest bogata w mapy, rysunki i wykresy, które porządkują wiedzę o rozmieszczeniu kluczowych dla świata ropociągów i gazociągów, zużyciu energii i paliwa przez poszczególne społeczeństwa oraz o funkcjonowaniu nowoczesnych narzędzi do produkcji energii takich jak turbiny wiatrowe itd.

„Nie jest zasadniczym walorem bardzo intensywna podróż z Danielem Yerginem po świecie. Główny pożytek z lektury to możliwość łatwego przyswojenia sobie mapy skomplikowanych powiązań na rynku energii. Autor opisuje szczegółowo te mechanizmy, w tym zasadniczą relację ze światem polityki. Pokazuje jak mocno splecione są ze sobą nici pociągane przez polityków z wyboru i dyktatorów, prezesów korporacji i graczy rynkowych.
Szybko można się zorientować, że Yergin chce nas tą książką przekonać, iż to właśnie energia rządzi dziś całym światem. To również moje bezpośrednie doświadczenie z kilku spotkań z autorem The Quest. W poszukiwaniu energii. Nie ma chyba drugiego takiego człowieka na ziemi, który potrafiłby z taką swadą, przekonaniem i faktograficzną argumentacją zainspirować innych swoimi poglądami w tej dziedzinie”.

Fragment przedmowy do wydania polskiego autorstwa Igora Chalupca

[Kurhaus Publishing, 2013]