Rozwiązanie konkursu nr 218: ZBÓJCY w LITERATURZE

Książki i okolice> Konkursy biblionetkowe

Autor: LouriOpiekun BiblioNETki

Data dodania: 2018-05-14 08:57

Dziękuję bardzo wszystkim uczestnikom za udział w obławie na zbójców.

Tym razem (trzeci mój konkurs) starałem się, by nie przegiąć z trudnością i udało się - przegiąć w drugą stronę, chyba ciut za łatwo wyszło ;)

Wszystkie dusiołki zostały odgadnięte, a ich lista poniżej:

1. Powrót taty (Mickiewicz Adam) (12/12)
2. Ali Baba i czterdziestu rozbójników (< autor nieznany / anonimowy >) (11/12)
3. Gargantua i Pantagruel (Rabelais François) (11/12)
4. Król Edyp (Sofokles (Sophocles)) (11/12)
5. Kapitan Blood: Powieść o korsarzach siedemnastego wieku (Sabatini Rafael) (9/12)
6. Pinokio (Collodi Carlo (właśc. Lorenzini Carlo)) (11/12)
7. O dwóch takich, co ukradli księżyc (Makuszyński Kornel) (11/12)
8. Zbójcy (Schiller Fryderyk (Schiller Friedrich, Szyller Fryderyk, Schiller Jan Krzysztof Fryderyk)) (11/12)
9. Tytus zdobywa sprawność astronoma (Chmielewski Henryk Jerzy (pseud. Papcio Chmiel)) (6/12)
10. Niewiarygodne przygody Marka Piegusa (Niziurski Edmund) (11/12)
11. Złoty puchar (Christa Janusz) (5/12)
12. Kroniki Jakuba Wędrowycza (Pilipiuk Andrzej (pseud. Olszakowski Tomasz)) "Hotel pod łupieżcą" (10/12)
13. "Błagam was!" Kazik (11/12)
14. Baśnie braci Grimm (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm) "O Jasiu mocarzu" (także w wersjach "Silny Hans" itp.) (8/12)
15. Mnich: Romans grozy (Lewis Matthew Gregory) (9/12)
16. Ronja, córka zbójnika (Lindgren Astrid) (11/12)
17. Dzieci z Bullerbyn (Lindgren Astrid) (12/12)
18. Łaskawe (Littell Jonathan) (7/12)
19. Ja, Dago (Nienacki Zbigniew (właśc. Nowicki Zbigniew Tomasz)) (8/12)
20. Wieczny ogień (Sapkowski Andrzej) (10/12)
21. Śniadanie mistrzów (Vonnegut Kurt (Vonnegut Kurt Jr)) (9/12)
22. Towarzysz podróży (Andersen Hans Christian) (10/12)
23. Biblia (antologia; < autor nieznany / anonimowy >) Łk 10,30-37; (11/12)
24. Zbójecki gościniec (Brzezińska Anna (ur. 1971)) (10/12)
25. Wujaszek Wania (Czechow Antoni) (9/12)

Komentarz:
tylko 2 dusiołki zostały "trafione" przez wszystkich uczestników, ale za to 10 kolejnych odgadło 11 z 12 uczestników! Najmniej trafień zaliczyły komiksy, czyli dusiołki 9. i 11. - odpowiednio 6 i 5 trafnych odgadnięć. "Łaskawe" Littela były najtrudniejszym fragmentem beletrystycznym - no ale nie tak łatwo czasem skojarzyć cytat nie tylko, że z 1000-stronicowej powieści, ale jeszcze wybrany niemal z samego końca :) Ponieważ standardowo staram się trochę wychodzić poza szablony, to cieszy mnie bardzo wysoka odgadywalność dusiołka raczej formalnie literackiego - tekstu piosenki Kazika.

==================================================​======================

Kolejność zdobytych miejsc następująca (bez uwzględniania czasu udzielenia odpowiedzi):

1. 50 punktów (czyli komplet):
11. 29 punktów
- Olimpia
12. 15 punktów
- Mika_P

Jeszcze raz dziękuję i gratuluję wszystkim uczestnikom! Jeżeli będę coś jeszcze kiedyś organizował, postaram się o lepszą równowagę łatwe-trudne dusiołki ;)

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2018-05-14 08:59 napisał(a):

Odpowiedź na: Dziękuję bardzo wszystkim... | LouriOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Aha - dziękuję bardzo Dot za kontrkonkurs! Pozostał jeszcze jeden fragment i postaram się go jednak odnaleźć ;)

Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 2018-05-14 16:40 napisał(a):

Odpowiedź na: Aha - dziękuję bardzo Dot... | LouriOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

W poszukiwaniu pamiętaj o porach roku, żeby Cię nie zaskoczyła ta, co zawsze wszystkich zaskakuje (z wyjątkiem jednej rodziny).
Przy okazji dziękuję za mataczenia i Tobie, i współkonkursowiczom - bardzo pomogły, a gdybym nie wyjeżdżała na weekend, to bym może jeszcze co nieco rozgryzła.
Gratulacje dla zwycięzców!

Użytkownik: _nika_ 2018-05-14 16:42 napisał(a):

Hej, dołączyłam prawie w ostatniej chwili, ale w sumie i tak nieźle poszło :).

Gratulacje dla uczestników, szczególne dla Tych z kompletem punktów!

Louri, dziękuję za bardzo przyjemny i ciekawy konkurs :-).

Użytkownik: Anna125 2018-05-15 00:55 napisał(a):

Gratulacje dla wszystkich, a dla zwycięzców duże brawa. Świetni jesteście :).
Louri, nie dałam rady wziąć udziału:(, może to i dobrze gdyż tylko Biblia i Ali Baba skojarzyli mi się po pierwszym czytaniu. Dla mnie konkurs byłby za trudny, chociaż teraz kiedy czytam rozwiązanie to jeszcze kilka powinno mi przyjść na myśl. Wspaniale dobrałeś książki, sa tak różne.

Użytkownik: janmamut 2018-05-15 04:08 napisał(a):

Bardzo dziękuję za konkurs, którego poziom okazał się właściwy dla zarobionego zwierzęcia. Nowym uczestnikom (dobrze widzę, czy wypadłem z obiegu?) gratuluję udałego startu.

Louri, mam jeszcze pytanie. Napisałeś "tylko 2 dusiołki zostały "trafione" przez wszystkich uczestników", a tu czworo uczestników ma komplet punktów. Wnioskuję, że czegoś nie rozumiem i dla równowagi psychicznej chętnie bym się dowiedział, czego. :-)

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2018-05-15 09:54 napisał(a):

Odpowiedź na: Bardzo dziękuję za konkur... | janmamut Pokaż rodzica

Mamucie, albo to wina wczesnej pory i masz lekkie zaćmienie, albo jednak zdecydowanie przedkładasz analizę matematyczną nad logikę i teorię mnogości ;p

Kluczowe słowa to WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW, czyli mógł być przypadek, że pewien dusiołek został trafiony TYLKO przez owe cztery osoby z kompletem punktów. Rozumiem pewną konfuzję, bo podobnie brzmią zdania "PEWIEN dusiołek został trafiony przez KAŻDEGO zgadującego" <-> "PEWIEN zgadujący trafił KAŻDEGO dusiołka". Tak jak w rachunku kwantyfikatorów: "istnieje x dla każdego y..." vs. "dla każdego x istnieje y...". Albo wyobraź sobie macierz i liczenie wierszy kontra liczenie kolumn posiadających jakąś własność. Mam nadzieję, że zrozumiale wytłumaczyłem ;)

Użytkownik: janmamut 2018-05-15 17:44 napisał(a):

Odpowiedź na: Mamucie, albo to wina wcz... | LouriOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

O, dziękuję! Byłem tak niedospany, że podejrzewałem, że źle myślę, jak zresztą napisałem. I rzeczywiście.

Użytkownik: asia_ 2018-05-15 17:33 napisał(a):

Gdybym była zbójem, trzymałabym się z dala od biblionetki. Za dużo tu dobrych tropicieli bandytów.

Dziękuję Louriemu za przygotowanie i poprowadzenie konkursu. Gratuluję wszystkim uczestnikom zebranych punktów, składam wyrazy uznania zdobywcom gwiazdek.

Informacje o konkursie znajdą się niedługo w konkursowej czytatce.

Następny konkurs, który przygotowała Neelith, rozpocznie się wieczorem w piątek 1 czerwca. Zapraszamy :)

Użytkownik: asia_ 2018-05-15 17:38 napisał(a):

Losujemy: powieść Nikt się nie spodziewał J.D. Bujak otrzymuje Sten.

Gratulacje!

Użytkownik: asia_ 2018-05-16 13:34 napisał(a):

Odpowiedź na: Losujemy: powieść Nikt s... | asia_ Pokaż rodzica

Po fakcie okazało się, że nie dotarła do mnie w porę informacja, że Sten nie jest zainteresowany nagrodą. Zatem losujemy jeszcze raz: książkę otrzymuje agazet.

Gratulacje!

Użytkownik: agazet przedwczoraj, 11:48 napisał(a):

Odpowiedź na: Po fakcie okazało się, że... | asia_ Pokaż rodzica

Dziękuję :)
Gratuluję wszystkim, dzięki za możliwość podejmowania takich książkowych wyzwań i podpowiedzi :)