Dodany: 30.04.2018 13:27|Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

Książka: Mitologia w kulturze
Klęczar Aleksandra, Fulińska Agnieszka

Daj się zainspirować... mitologią

Recenzuje: Agnieszka Drygiel

Trzy podstawowe pozycje na półce artysty to Biblia, Mitologia (najczęściej w formie „Metamorfoz” Owidiusza) i „Ikonologia” Ripy – trzy największe skarbnice motywów i inspiracji w literaturze oraz sztukach wizualnych. I trudno jednoznacznie określić, czy to Biblia, czy Mitologia wiodła i wciąż wiedzie prym.

„Mitologia w kulturze” zwięźle i skrótowo przybliża czytelnikowi mitologię grecką; nie jest to porywająca książka w stylu Grevesa czy nawet Kubiaka – raczej powtórka przed sprawdzianem (a nawet maturą) albo skarbnica inspiracji przydatnych podczas pisania wypracowania. Tekstowi towarzyszy mnogość przykładów motywów mitologicznych w sztukach plastycznych, dzięki czemu całość stanowi prawdziwą ucztę dla wyobraźni młodego odbiorcy (a przynajmniej na mnie takie publikacje bardzo działały).

Ponadto w rozdziale zatytułowanym „Mitologia i język potoczny” autorki przybliżają znaczenie wielu związków frazeologicznych i powiedzeń. Bardzo przydatne mogą okazać się zestawienia zawarte na ostatnich stronach tej pozycji – tabela zawierająca imiona bogów wraz z ich dziedzinami, atrybutami i przydomkami, a także zestaw nazwisk najważniejszych twórców podejmujących tematykę mitologiczną na przestrzeni wieków oraz spis najważniejszych dzieł. Równie pomocna może się okazać tabela zestawiająca mity z inspirowanymi nimi utworami literackimi i muzycznymi. Niezwykle ucieszyła mnie również rzetelna bibliografia.

Bez wahania zatem określam tę publikację mianem kompendium inspiracji mitologicznych, przede wszystkim w sztukach plastycznych, ale również w literaturze, muzyce i w języku, w którym towarzyszą nam każdego dnia.

Fantastycznie, że dobierając ilustracje do opisywanych mitów, autorki zadbały zarówno o przykłady z malarstwa, jak i rzeźby. Pojawiają się także mozaiki, malarstwo wazowe, grafika, nawet numizmatyka. A prezentowane dzieła powstały od starożytności do współczesności.

Niestety, owo zróżnicowanie dotyczy również jakości ilustracji – w większości są one idealne, zdarzają się jednak również fotografie kiepskiej jakości, a nawet kilka rażąco rozpikselowanych (chociaż doceniam, że uniknięto umieszczania zdjęć na styku stron). To spora wada, bo bardzo obniża poziom estetyczny całości. Trudno uwierzyć, że to uchybienie zostało przeoczone. Nie znalazłam też najlepszych dzieł mojego ukochanego Berniniego (nawet nie został wymieniony w „ściądze” w końcowych rozdziałach!), za co daję bardzo osobisty minus.

Niemniej jednak „Mitologia w kulturze” będzie wartościową i ciekawą pomocą naukową dla uczniów wyższych klas szkoły podstawowej i liceum/technikum. Dobry pomysł na upominek „do czerwonego paska”.

Album został wydany na lakierowanym papierze, w twardej oprawie i formacie nieco większym niż A4, co czyni z niego całkiem reprezentacyjną pozycję w stosunkowo niskiej cenie.

Autor: Aleksanda Klęczar, Agnieszka Fulińska
Tytuł: Mitologia w kulturze