Znamy książki nominowane do 11. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Autor: Wiadomości

Data dodania: 2018-04-24 19:00

1 osoba poleca ten tekst.

Wczoraj, w dniu Światowego Dnia Książki, poznaliśmy nominacje do 11. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Ogłoszenie nominacji miało szczególny charakter, odbyło się w ośmiu kultowych miejscach na mapie stolicy, m.in. na placu Bankowym, placu Trzech Krzyży czy w Kampusie Uniwersytetu Warszawskiego.

Przerwana przez II wojnę światową, Nagroda Literacka m.st. Warszawy powraca po raz jedenasty we współczesnej formie. Laureaci poprzednich edycji to wybitne postaci polskiej literatury, są wśród nich m.in. Wiesław Myśliwski, Hanna Krall czy Anna Janko. O wysokiej randze wydarzenia świadczy wkład laureatów w polską kulturę literacką. Zwycięzcy zostaną wyłonieni w czterech kategoriach: proza, poezja, literatura dziecięca i młodzieżowa oraz literatura varsawianistyczna. Piątą – dodatkową kategorią jest Warszawski Twórca – wyróżnienie dla pisarza związanego w wyjątkowy sposób z miastem. Do 11. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy zgłoszono prawie 500 książek w czterech kategoriach: proza, poezja, literatura dziecięca, edycja warszawska. Książki mogli zgłaszać czytelnicy, wydawcy, bibliotekarze, a także sami autorzy. Jury przyznało trzy nominacje w każdej kategorii.

Lista tegorocznych pozycji nominowani do 11. Nagrody Literackiej m. Warszawy:

Kategoria „Proza”

Toast na progu (Mencwel Andrzej) Wydawnictwo Literackie

Hajstry: Krajobraz bocznych dróg (Robiński Adam) Wydawnictwo Czarne

Wzgórze psów (Żulczyk Jakub) Wydawnictwo Świat Książki

Kategoria „Poezja”

Dzięki bogu (Augustyniak Anna) Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu

Wołam cię po imieniu (Bigoszewska Maria (Bigoszewska-Juruś Maria)) Wydawnictwo Forma

Ulica tablic (Mitzner Piotr) Wydawnictwo tCHu

Kategoria „Literatura dziecięca – tekst i ilustracje”

Dom nie z tej ziemi (Strękowska-Zaremba Małgorzata) Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Ten i tamten las (Tulli Magdalena) Wydawnictwo Wilk&Król Oficyna Wydawnicza

Lolek (Wajrak Adam) Wydawnictwo Agora

Kategoria „Edycja warszawska”

Sendlerowa: W ukryciu (Bikont Anna) Wydawnictwo Czarne

Kryptonim "Dziady": Teatr Narodowy 1967-1968 (Majcherek Janusz, Mościcki Tomasz) Wydawnictwo Bellona

Od wielkich idei do wielkiej płyty: Burzliwe dzieje warszawskiej architektury (Mika Grzegorz) Wydawnictwo Skarpa Warszawska

Laureatów poznamy 6 czerwca na gali w Teatrze Studio. Jury przedstawi również zdobywcę tytułu Warszawski Twórca – specjalnego wyróżnienia przeznaczonego dla wybitnych pisarzy, w szczególny sposób związanych z Warszawą. Łączna pula nagród wynosi 250 tysięcy złotych.

komentarzy: 1

Użytkownik: Anna125 2018-04-24 19:23 napisał(a):

Odpowiedź na: Wczoraj, w dniu Światow... | Wiadomości Pokaż rodzica

Ciekawe. Wspaniale, źe miasta sposorują konkursy literackie. Mnie zaciekawiła architektura. Pamiętam jak zastanawiałam się nad różnymi miejscami w Wwie, kiedy wynajmowałam różne kąty. Najsilniej rezonują opowieści z Osiedle za Żelazną bramą, Woli (tej ciut dalszej), okolice Hali Mirowskiej i Praga (ta bliższa).