Dodany: 20.04.2018 23:13|Autor:

Książka: Niebezpieczna psychologia: Próba zastąpienia religii?
Wasiukiewicz Anna
Notę wprowadził(a): ilia

2 osoby polecają ten tekst.

nota wydawcy


"Niechęć do religii, zwłaszcza do chrześcijaństwa, cechowała każdego z liczących się twórców psychologii wszystkich wiodących kierunków. Wśród tzw. ojców założycieli psychologii nie znajdziemy ani jednego wierzącego katolika. Wszyscy byli ateistami i na ogół wywodzili się z rodzin protestanckich lub żydowskich. Ale, co istotne, byli rewolucjonistami, którzy za cel stawiali sobie walkę z religią, Kościołem oraz tradycyjną moralnością, ograniczającą ich zdaniem człowieka w jego wolności".

Anna Wasiukiewicz, autorka, psycholog


Czy psychologia od początku stanowiła narzędzie do walki z Kościołem katolickim? Czy istnieje psychologia chrześcijańska? Na czym polega szkodliwość psychoterapii? Czy za upadkiem moralności stoi również psychologia? Jakie są niebezpieczne praktyki stosowane w psychologii? Czy istnieje dla niej alternatywa? Na te i inne pytania odpowiada autorka w niniejszej książce.

[Monumen, 2017]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 1122
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 3
Użytkownik: sowa 23.04.2018 13:39 napisał(a):
Odpowiedź na: "Niechęć do religii, zwła... | ilia
I co? psychologia narzędziem szatana? :-///
Użytkownik: Anna125 23.04.2018 22:04 napisał(a):
Odpowiedź na: "Niechęć do religii, zwła... | ilia
Przegladam czasami noty o nowych książkach. Przy tej książce czuję się w obowiązku napisać słowo. Pani pisze (i mówi) - delikatnie rzecz ujmując - głupstwa i niestety niewiele wie, niestety z obszaru psychologii też. Zdecydowanie szkoda czasu.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 24.04.2018 07:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Przegladam czasami noty o... | Anna125
Tak, powyższa książka wygląda podejrzanie. Ale już dużo mniej wygląda to: Psychologia jako religia (Vitz Paul C.) albo świetna Magia i mitologia psychologii (Zawadzki Roman) + Czarnoksięstwo w naukach społecznych (Andreski Stanisław)

I jeszcze takie 3 fragmenty z Pozostać przy zdrowych zmysłach: Jak nie stracić głowy w stresie współczesnego życia (Persaud Raj) :

"Choć sam formalnie nie jestem człowiekiem religijnym, uważam jednak, że jedną z przyczyn obecnego wzrostu liczby zaburzeń psychicznych, zwykle lekceważoną, jest malejąca rola religii w ludzkim życiu. Sądzę, że każde rozumne działanie w dziedzinie profilaktyki zdrowia psychicznego powinno brać pod uwagę wiarę religijną (która ma za sobą tysiąclecia rozwoju) jako spójny i skuteczny sposób łagodzenia cierpień i zapobiegania im. Niewierzący, którzy dziwią się, jak można wyznawać prawdy wiary pomimo braku jakichkolwiek naukowych dowodów, omijają, moim zdaniem, istotę sprawy. Wiara istnieje, ponieważ w doskonały sposób zaspokaja ważne ludzkie potrzeby. W chwilach stresu zapewnia taki komfort psychiczny, że częsta pomoc profesjonalnego psychologa staje się zbyteczna. W moim przekonaniu źródłem wiary nie są przekonywające dowody istnienia Boga; szerzy się ona, gdyż oferuje rozwiązanie ludzkich problemów, które w przeciwnym razie przyczyniłyby się do rozkładu zdrowia psychicznego."


"W opinii Carla Junga religia jest nawet niezbędna dla zdrowia psychicznego. Światopogląd religijny łagodzi problemy psychologiczne, gdyż nadaje życiu sens, dając człowiekowi siłę do przetrwania najcięższych doświadczeń. Jung czuł, że psychoterapia powinna wykraczać poza odkrywanie stłumionych fragmentów osobowości i eksplorować także uniwersalne aspekty natury ludzkiej, takie jak zbiorowa podświadomość, która często wyraża się poprzez wspólne wierzenia religijne. Jako przewagę religii postrzegał fakt, iż łączy ona ludzi, podczas gdy indywidualistyczna skłonność do psychoterapii oddala ich od siebie."

(co już przeczy tezom z książki Niebezpieczna psychologia: Próba zastąpienia religii? (Wasiukiewicz Anna))

"Bez wiary religijnej trudno jest zachować nadzieję w obliczu najcięższych cierpień, a nadzieja jest niewątpliwie kluczowym warunkiem utrzymania zdrowia psychicznego wśród przeciwności losu. Jak na ironię, podczas gdy psychiatrzy i psychologowie odnoszą się do pojęć religijnych nieufnie, dezawuując je jako rodzaj iluzji, badania nad odpornością psychiczną wykazują, że pozytywne iluzje co do własnej osoby, swojego wpływu na sytuację i perspektyw na przyszłość są korzystne dla naszej psychiki. (...)
Niewykluczone, że w nowoczesnym, zlaicyzowanym świecie psychoterapia staje się w szybkim tempie nową religią. Przecież tym, co ma do zaoferowania, jest przede wszystkim nadzieja."

No ale oczywiście książka pani Wasiukiewicz Anna postuluje raczej zaprzeczenie tej tezy, czyli "zła psychologia zastępuje dobrą religię" zamiast "zła religia zastępowana jest przez dobrą psychologię".
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: