Dodany: 21.04.2018 14:00|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

VI edycja Nagrody im. Wisławy Szymborskiej – nominacje

Nagroda Poetycka im. Wisławy Szymborskiej to doroczna międzynarodowa nagroda literacka, przyznawana od 2013 roku przez Fundację Wisławy Szymborskiej. Wyróżnienie można zdobyć w dwóch kategoriach: za tom poetycki napisany w języku polskim oraz za tom poetycki autora zagranicznego przetłumaczony na język polski. W pierwszym przypadku laureat otrzymuje 100 000 zł, w drugim – autor i tłumacz dostają po 50 000 zł.

W obecnej, VI już edycji, nominowane zostały następujące tomy napisane w języku polskim:

Druga ręka (Bonowicz Wojciech), wydawnictwo a5

Psalmy: (2014-2017) (Fiedorczuk Julia), Fundacja na Rzecz Kultury i Edukacji T. Karpowicza

Kord (Malek Natalia), Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury i Staromiejski Dom Kultury w Warszawie

Zimna książka (Podgórnik Marta), Biuro Literackie

Lucyfer zwycięża (Witkowska Ilona), wydawnictwo Ha!art

Znamy już laureatkę w drugiej kategorii: została nią szwedzka poetka Linn Hansén. Wyróżnienie otrzymała za tom Przejdź do historii (wydawnictwo Lokator 2017), który przełożyła na język polski Justyna Czechowska.

Zwycięzcę w kategorii tom poetycki napisany w języku polskim poznamy 9 czerwca 2018 podczas Festiwalu Miłosza, na uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

W poprzedniej edycji nagrodę otrzymał  Marcin Sendecki za tom W. Wyróżnienie za tom poetycki autora zagranicznego przetłumaczony na język polski nie zostało przyznane.

Użytkownik: margines 25.04.2018 16:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Nagroda Poetycka im. Wi... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Dobra!
Prosto z tego wątku… próbuję zmierzyć się z tomikiem Przejdź do historii (Hansén Linn), ale to jest naprawdę ciężka i nijaka sprawa.
Nie wiem (i nie mam najmniejszego zamiaru sprawdzać), jak w „ichnim” rejonie wygląda sprawa pisowni i interpunkcji, ale w naszym istnieje.