Dodany: 20.04.2018 12:48|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Zapowiedzi wydawnicze

Przygotowaliśmy dla Was zestawienie najciekawszych premier kwietnia i kolejnych miesięcy. Znajdziecie w nim m.in. nowe książki Mroza i Bondy, ale również najnowszą książkę Masłowskiej, opowiadania Tokarczuk i wznowienie Żulczyka. Dajcie znać, co macie zamiar przeczytać!

Andrzej FranaszekHerbert: Niepokój: Biografia I

Najważniejsza książka 2018 roku! Monumentalna biografia Poety Niezłomnego. Niestrudzony podróżnik. Porywający eseista. Genialny poeta. Wieczny dowcipniś i kawalarz? Czy raczej pisarz dręczony depresjami, gniewem, przez dekady walczący z bólem ciała i duszy? Nieprzenikniony? Zawsze osobny? Z pewnością: człowiek budujący swe życie na przekór historii, modom, przeciwnościom losu, biedzie, własnym słabościom. Płynący pod prąd. Andrzej Franaszek, autor znakomicie przyjętej w Polsce i na świecie biografii Czesława Miłosza, z pieczołowitością portretuje Zbigniewa Herberta. Nie pomija tematów trudnych czy kontrowersyjnych, głęboko wczytuje się w korespondencję i prywatne, dotąd nieznane notatki, by na nowo oświetlić twórczość poety. Pogmatwane losy Herberta wpisuje w historyczną panoramę, co sprawia, że z niemal dwóch tysięcy stron wyłania się nie tylko pasjonująca wielowątkowa opowieść o jednym z najwybitniejszych polskich twórców dwudziestego wieku, ale i o epoce, która go kształtowała i inspirowała. Andrzej Franaszek (1971) – jest krytykiem literackim, wykładowcą Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, członkiem redakcji „Tygodnika Powszechnego”. W roku 2011 opublikował książkę Miłosz. Biografia, za którą otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, Nagrodę im. Kazimierza Wyki, Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nagrodę Nike Czytelników „Gazety Wyborczej”. Jest także autorem prac Ciemne źródło. Esej o cierpieniu w twórczości Zbigniewa Herberta oraz Przepustka z piekła. 44 szkice o literaturze i przygodach duszy.

Kiedy? 18.05.2018 | Wydawnictwo: Znak | Stron: 1920

Olga TokarczukOpowiadania bizarne

Zaskakujące i nieprzewidywalne opowiadania, dzięki którym inaczej spojrzymy na otaczającą nas rzeczywistość

Pochodzące z języka francuskiego słowo „bizarre” znaczy: dziwny, zmienny, ale też śmieszny i niezwykły. Taka właśnie – zadziwiająca i wymykająca się wszelkim kategoriom – jest najnowsza książka Olgi Tokarczuk.

Dziesięć opowiadań. Każde z nich toczy się w innej przestrzeni. Wołyń w epoce potopu szwedzkiego, współczesna Szwajcaria, odległa Azja i miejsca wyimaginowane.

Czym jest poczucie dziwności i skąd ono pochodzi? Czy dziwność jest cechą świata, czy może jest w nas?

Zmienny rytm książki sprawia, że czytelnik ani przez chwilę nie może być pewny tego, co wydarzy się na kolejnej stronie. Olga Tokarczuk wytrąca nas ze strefy komfortu, wskazując, że świat staje się coraz bardziej niepojęty.

Obecne w opowiadaniach elementy groteski, czarnego humoru, fantastyki i grozy unaoczniają, że w naszej rzeczywistości nic nie jest takim, jakim się wydaje.

Kiedy? 18.05.2018 | Wydawnictwo: Literackie | Stron: 148

Dorota Masłowska Inni ludzie

Miasto zatrute smogiem i pogardą, drogie auta, tanie relacje, wysokie aspiracje i najniższe pobudki. Z dzikich potoków hiphopowej nawijki wyłania się wizja współczesnej Warszawy najwyższej literackiej próby, zarazem poetycka i wulgarna, zabawna i mroczna. Tak potrafi tylko Dorota Masłowska.

Inni ludzie to gatunkowa hybryda, polifoniczny utwór-potwór, którego komiksowo uproszczone postacie, jak to u Masłowskiej, zdają się bohaterami posiłkowymi. Bo prawdziwym, najważniejszym bohaterem jest tu język, którym mówią (albo który mówi nimi): buzujący energią i dowcipem, a jednocześnie brutalny, kaleki, pełen niechęci i uprzedzeń. To w nim rozgrywa się erozja więzi, resztek wyższych uczuć i ludzkiej solidarności. To on, śmieszny i potworny jednocześnie, zadaje bolesne pytania o moment, w którym znaleźliśmy się jako wspólnota. Czy inni ludzie to nie przypadkiem my?

Kiedy? 09.05.2018 | Wydawnictwo: Literackie | Stron: 160

Michael ChabonPoświata

Wybitna powieść amerykańskiej gwiazdy literatury.

Marzenia o locie na księżyc, trauma holokaustu, wynalazcy, Żydzi i naziści, niezwykła amerykańska rodzina oraz galeria niezapomnianych postaci. Jeden z najwybitniejszych współczesnych amerykańskich pisarzy spisuje spowiedź swego dziadka, świadka stulecia, tworząc z mieszanki prawdy i zmyślenia fascynujący obraz burzliwej historii XX wieku.

Kiedy? 09.05.2018 | Wydawnictwo: W.A.B. | Stron: 464

Remigiusz MrózZerwa

Zbocza gór znów spłynęły krwią. W środku sezonu turystycznego na Rysach odnalezione zostają zwłoki starszego mężczyzny, a sposób działania sprawcy prowadzi wyłącznie do jednego wniosku: wrócił ten, którego wszyscy się obawiali.

Oprócz monety w ustach, na nagim torsie ofiary znajduje się wycięty w skórze, krwawy napis: Revertar ad Ierusalem in misericordiis. Sytuacje komplikuje fakt, że ofiarę umieszczono na samym środku słupka granicznego, przez co śledztwo zamierzają prowadzić zarówno Polacy, jak i Słowacy.

W mieście i na szlakach wybucha panika, tymczasem Wiktor Forst budzi się w zakopiańskim szpitalu. Nie pamięta, co działo się z nim, od kiedy opuścił Polskę, by sprawdzić, co znajduje się w pewnej skrytce pocztowej…

Kiedy? 09.05.2018 | Wydawnictwo: Filia| Stron: 600

Jakub Żulczyk Zrób mi jakąś krzywdę

Debiut literacki autora bestsellerowych powieści: Radio Armageddon, Instytut, Ślepnąc od świateł i Wzgórze Psów oraz współtwórcy popularnego serialu Belfer. Powieść ukazała się po raz pierwszy w 2006 roku. Zrób mi jakąś krzywdę to obecnie książka kultowa, wciąż czytana, przeżywana i cytowana, a jej nieskrępowany romantyzm i punkrockowy język, po dwunastu latach od premiery, wciąż oczarowują kolejnych czytelników. Zrób mi jakąś krzywdę to przede wszystkim romans – historia dwudziestopięcioletniego Dawida i piętnastoletniej Kaśki, którzy pewnego letniego dnia wyruszają w szaloną podróż po Polsce. Na swojej drodze spotkają zarówno dresiarzy, jak i bogate emerytki, świadków Jehowy, a także aktorów porno oraz pewnego chorego psychicznie prywatnego detektywa. Podczas tej dziwacznej wyprawy oboje zostaną skonfrontowani z podstawowymi pytaniami o miłość, przyjaźń i dorosłość. Obecnie trwają prace nad adaptacją filmową powieści.

Kiedy? 09.05.2018 | Wydawnictwo: Świat Książki | Stron: 272

autor zbiorowy – Zabójczy pocisk

Zabójczy pocisk funduje czytelnikowi wędrówkę po najmroczniejszych zakamarkach ludzkiej duszy. Mistrzowie polskiego kryminału wzięli na warsztat najgłośniejsze sprawy kryminalne ostatnich lat. Kto zabił, dlaczego, kiedy i czy z premedytacją? Jak wykluwa się zbrodnia?

Zapraszamy w upiorną podróż w głąb ludzkiej psychiki…

– Remigiusz Mróz Hakowy

– Łukasz Orbitowski Stalowa. Baśń

– Jakub Małecki Puch

– Joanna Opiat-Bojarska Przeznaczenie

– Małgorzata Rogala Córa Koryntu i prawiczek

– Olga Rudnicka Byle do lata…

– Katarzyna Puzyńska Wszędzie krew

– Marta Guzowska Plan B

– Magdalena Knedler Jadzia Markowska

– Bartosz Szczygielski Sprawiedliwość dla wszystkich

– Ryszard Ćwirlej Kto się boi czarnej Wołgi?

– Robert Małecki Kosa

– Wojciech Chmielarz Kaper P.

– Marta Matyszczak Trup, którego nie ma

– Tomasz Sekielski

Kiedy? 10.05.2018 | Wydawnictwo: Skarpa Warszawska | Stron: 380

Katarzyna BondaCzerwony pająk

Katarzyna Bonda przedstawia czwartą i ostatnią część bestsellerowej serii książek o przygodach profilerki, Saszy Załuskiej!

Córka Saszy Załuskiej została uprowadzona przez nieznanych sprawców i mimo wzmożonych wysiłków policji nie udało się jej odnaleźć. Próba przekazania okupu spełzła na niczym, porywacze przestali się kontaktować z matką dziewczynki. Tymczasem również Sasza także znika bez śladu.

W starej torpedowni w Gdyni nurek – amator znajduje zwłoki kobiety, która do złudzenia przypomina Załuską. Kobieta ma dokumenty na to nazwisko i jest ubrana w kurtkę zaginionej. Śledczy są przekonani, że to Sasza. Zanim badanie DNA potwierdzi tożsamość kobiety, komendant Robert Duchnowski rozpoznaje ciało…

Kolejne portrety psychologiczne zbrodniarzy krok po kroku prowadzą ją do odkrycia mrocznej tajemnicy z przeszłości… Zapraszamy do odkrycia sekretów skrywających się w wypełnionym zwrotów akcji kryminale Czerwony pająk!

Kiedy? 23.05.2018 | Wydawnictwo: Muza

Mariusz Czubaj Dziewczynka z zapalniczką

Długo wyczekiwany nowy kryminał Mariusza Czubaja.
Rok 2011. W lesie nieopodal Katowic zostaje zastrzelony emerytowany policjant, Jacek Szymon. Tylko dwóch ludzi wie, co znajdowało się w bagażniku samochodu, w którym znaleziono ciało. Rudolf Heinz będzie trzeci. Profiler, przechodzący ciężkie załamanie nerwowe i przebywający na przymusowym urlopie, zostaje poproszony o dyskretną przysługę. W efekcie pierwszy raz zaczyna prowadzić prywatne śledztwo. Sprawę komplikuje także to, że o pomoc prosi Heinza miejscowy gangster. Trop prowadzi ku wydarzeniom sprzed lat, które położyły się cieniem na karierze Jacka Szymona.

Kiedy? 23.05.2018 | Wydawnictwo: W.A.B.| Stron: 320

Julian Barnes Jedyna historia

Historia miłosna przepełniona czystym pięknem, głębokim smutkiem i głęboką prawdą. „Większość z nas ma tylko jedną jedyną historię do opowiedzenia. Nie chodzi mi o to, że w naszym życiu dzieje się tylko jedno coś: są niezliczone wydarzenia, które przekształcamy w niezliczone historie. Ale naprawdę liczy się tylko jedna historia, którą warto opowiedzieć. Ta jest moja”. Lata sześćdziesiąte, przedmieścia południowego Londynu. Paul wraca z uniwersytetu w wieku dziewiętnastu lat. Matka namawia go do wstąpienia do klubu tenisowego. W turnieju w mieszanym debla gra z Susan Macleod, znakomitą zawodniczką, która ma czterdzieści osiem lat. Pewną siebie, ironiczną i zamężną, z dwiema prawie dorosłymi córkami. Staje się szybko również ciepłą towarzyszką, ich więź jest natychmiastowa. I wkrótce, nieuchronnie zostają kochankami. Po dziesięcioleciach Paul wspomina, jak się zakochali, jak wyzwolił Susan z nieudanego małżeństwa i jak – stopniowo, bezlitośnie – wszystko się rozpadało, a on sam starał się zrozumieć zawiłość i głębię ludzkiego serca. Jest to wstrząsająca opowieść o bezradności, oddaniu się i o tym, jak pamięć może nas oszukać, zawieść i zaskoczyć. Jak to ujął Paul: „pierwsza miłość ustawia Ci życie na zawsze”.

Kiedy? 23.05.2018 | Wydawnictwo: Świat Książki | Stron: 288

Stephen King Outsider

Bestialska zbrodnia. Śledztwo pełne znaków zapytania. Stephen King, znajdujący się w szczególnie owocnym okresie twórczości, przedstawia jedną ze swoich najbardziej niepokojących i wciągających opowieści.

W parku miejskim znalezione zostaje zmasakrowane ciało jedenastoletniego chłopca. Naoczni świadkowie i odciski palców nie pozostawiają wątpliwości: sprawcą zbrodni jest jeden z najbardziej lubianych obywateli Flint City. To Terry Maitland, trener drużyn młodzieżowych, nauczyciel angielskiego, mąż i ojciec dwóch córek. Detektyw Ralph Anderson, którego syna Maitland kiedyś trenował, nakazuje przeprowadzić natychmiastowe aresztowanie w świetle jupiterów. Maitland ma wprawdzie alibi, ale Anderson i prokurator okręgowy wkrótce zdobywają kolejny niezbity dowód: ślady DNA. Sprawa wydaje się oczywista.

Kiedy w toku śledztwa zaczynają wychodzić na jaw przerażające szczegóły, porywająca opowieść Kinga wchodzi na wyższe obroty, napięcie narasta, aż staje się niemal nie do zniesienia. Terry Maitland na pozór jest miłym człowiekiem, ale czy ma drugie oblicze? Odpowiedź szokuje – tak jak szokować potrafi tylko Stephen King.

Kiedy? 05.06.2018 | Wydawnictwo: Prószyński i S-ka | Stron: 640

Użytkownik: joanna.syrenka 24.04.2018 19:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Przygotowaliśmy dla W... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Franaszek - 1920 stron. Dziękuję, nie skorzystam.
Użytkownik: agnesines 24.04.2018 19:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Franaszek - 1920 stron. D... | joanna.syrenka
Dwa tomy.
Użytkownik: joanna.syrenka 25.04.2018 21:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Dwa tomy. | agnesines
To i tak ogromne tomiszcza.