Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Kiedyś był inny wrzesień...

Autor: otusik69

Książka: Bocianie gniazdo: Opowiadania (Skoczylas Anna)

Data dodania: 2018-04-16 15:42

Redakcja BiblioNETki poleca!

6 osób poleca ten tekst.

Oceniając książki przyjęłam subiektywną skalę – otóż na szóstkę zasługuje tylko taka pozycja, która odznacza się walorami treściowymi, językowymi czy intelektualnymi, ale przede wszystkim porusza we mnie to nieokreślone „coś”.

I przy „Bocianim gnieździe” trochę zabrakło mi skali, bo w zasadzie chętnie postawiłabym siódemkę. Opowiadania (przeczytane ponownie) przypomniały mi bowiem, kim byłam, kim nie byłam, kim być chciałam, kim nigdy nie odważyłam się być... a może raczej kim byliśmy, nie byliśmy, być chcieliśmy… My – część pokolenia studiującego w czasach, gdy flanelowa koszula, zdeptane pionierki (dziś szumnie nazywane trekkingami) i kufel piwa w schronisku swą wartością znacznie przewyższały błyszczące topy, karaoke i kolorowe drinki o wymyślnych nazwach w modnym klubie.

Cienki i zakurzony tomik odgrzebałam w najdalszym zakamarku biblioteczki po kilkunastu latach, zresztą razem z „Kominem pokutników” Jana Długosza. Uśmiechnęłam się z rozrzewnieniem, zaczęłam czytać – i nagle miałam znowu dwadzieścia kilka lat, przed sobą całą przyszłość, małe i wielkie miłości, zdrady, rozczarowania, straty... wszystko to, co w jakiś sposób było, jest albo dopiero będzie doświadczeniem każdego.

W zasadzie w poprawnej recenzji powinnam teraz napisać coś o walorach literackich tomiku (dla mnie bez zarzutu, w sposobie operowania językiem widać, że autorka jest również poetką), ale w moim odczuciu nie one stanowią o głównej wartości zamieszczonych w nim utworów. Wbrew informacji na okładce nie są to bowiem opowiadania o tematyce stricte górskiej, właściwiej byłoby powiedzieć, że dotyczą tematów ogólnoludzkich. Bo tatrzańskie szlaki, czerwień jesiennych buków, śnieżne pola, christianie i telemarki (czy ktoś wychowany na carvingach w ogóle jeszcze wie, co to znaczy?!) stanowią wspaniałe i widowiskowe, ale jednak tylko tło dla opowieści o ludziach, ich tęsknotach, przyjaźniach, miłościach, uczuciach. Góry bardziej stanowią miejsce ucieczki od lęków i codzienności niż pole dla historii o technicznych problemach, liczbie wbitych haków i grubości liny użytej dla wyznaczenia nowej trasy.

Zastanawiałam się, czy mój odbiór tej książki może w części wynikać z własnych – w końcu już czterdziestokilkuletnich – doświadczeń, marzeń, ambicji i przeżyć, czy oceniam je z perspektywy własnej tęsknoty za minionym czasem –

„Tylko… czasem tak cholernie żal tamtych dni, których nie można zapomnieć i nie można powtórzyć już więcej. (…) Gdzie masz to teraz? Skończyło się, zmalało, skurczyło do rozmiarów klitki między murami, gdzie siedzisz i wygniatasz tyłkiem stołek, żeby stworzyć w męce coś »wielkiego«…”*.

Przypomniałam sobie jednak, iż kiedy pierwszy raz ją czytałam, towarzyszyły mi podobne emocje. Mam zatem nadzieję, że jeśli współczesny młody czytelnik sięgnie po „Bocianie gniazdo”, odnajdzie w nim to samo co ja.


---
* Anna Skoczylas, „Dziesięć lat”, w: tegoż, „Bocianie gniazdo. Opowiadania”, wyd. EXPLO, 1995, s. 62.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Podziel się:

komentarzy: 5 | wyświetleń: 1680

Dodaj komentarz  

Pokaż: [drzewo komentarzy] [komentarze według daty dodania]

Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 2018-04-16 18:50 napisał(a):

Odpowiedź na: Oceniając książki przyjęł... | otusik69 Pokaż rodzica

Za młodego czytelnika się nie wypowiem - ale ten z epoki flanelowych koszul i pionierek to sięgnąłby, oj, i jak bardzo!

Linka Odpowiedz

Użytkownik: otusik69 2018-04-16 19:22 napisał(a):

Odpowiedź na: Za młodego czytelnika się... | dot59Opiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Polecam szczerze (w razie czego dostępne u mnie) :)

Linka Odpowiedz

Użytkownik: minutka 2018-04-16 22:18 napisał(a):

Odpowiedź na: Oceniając książki przyjęł... | otusik69 Pokaż rodzica

No i spuchnie mi przez Ciebie schowek, a tak się staram, żeby go odchudzić ;)

Linka Odpowiedz

Użytkownik: Artola 2018-05-15 15:48 napisał(a):

Odpowiedź na: Oceniając książki przyjęł... | otusik69 Pokaż rodzica

I ja się za młodego czytelnika nie uważam,ale po takiej recenzji książka wędaruje do schowka!

Linka Odpowiedz

Użytkownik: otusik69 2018-06-10 10:20 napisał(a):

Odpowiedź na: Oceniając książki przyjęł... | otusik69 Pokaż rodzica

W "klimacie" przypomniałam sobie ostatnio "Krzyk kamienia" Wernera Herzoga - też niby o górach, a tak naprawdę o ludziach... Polecam chociaż to film a nie książka!

Linka Odpowiedz

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku