Dodany: 13.04.2018 22:22|Autor: antypater

Opowieść o pewnych, nie zawsze szerzej znanych powiązaniach kulturowych.

W swojej książce zatytułowanej ''Kultury Anatolijskie a Biblia'' (link: Kultury Anatolijskie a Biblia (Jelonek Tomasz)) ksiądz Tomasz Jelonek postanowił przybliżyć czytelnikowi, nie tak z pozoru oczywiste niemałe powiązania Starego i Nowego Testamentu z regionem, znanym ze swojej historycznej nazwy, jako Anatolia (tereny półwyspu o nazwie Azja Mniejsza). Na napisanie swojej dość informatywnej i przyjemnej w odbiorze książki autor nie zużył zbyt wielu słów, albowiem nie jest ona długa. Ten godny pochwały brak wodolejstwa ze strony autora należy podkreślić. Umiejętnie wplecione w treść omawianego opracowania tablice chronologiczne oraz sprawnie sporządzone historyczne wprowadzenie w skomplikowaną przeszłość tego regionu, będącego od najwcześniejszych pamiętanych wieków mozaiką różnych ludów i cywilizacji, pomagają czytelnikowi szybko zorientować się w poruszanym temacie. Autor podchodzi do poruszanego przez siebie tematu z powagą, ale jednocześnie nie skąpi on swoim czytelnikom sporej dawki humoru, który uprzyjemnia lekturę tekstu. Książka księdza Tomasza Jelonka stanowi dobry przykład ilustrujący niezwykłą złożoność naszego dziedzictwa kulturowego, z której ogromu niewielu ludzi zdaje sobie sprawę.