Dodany: 09.04.2018 16:32|Autor:

Przepiękna powieść Fitzgeralda, w której autor rozprawa się z mitem miłości.

Czasy wydają się prawie dzisiejsze. Samochody, jachty, Hollywood w tle, nowoczesna klinika podszyta psychoanalizą, zimowy rytuał nart, letni - śródziemnomorskiej plaży. I na tym eleganckim tle historia wielkiego uczucia, od przejmującego początku przez rozkwit po katastrofę serca - miłości, która jest losem i tajemnicą.

Wspominając książkę i autora, chętnie powtarza się oklepane opinie o straconym pokoleniu lat dwudziestych XX wieku, o erze jazzu i Amerykanach w Paryżu. Niewiele dziś to znaczy. Ciekawsze za to, czy w naszych czasach - dalekich, a wciąż bliskich - mit miłości jako losu i tajemnicy, a więc miłości trudnej, może konkurować z wyobrażeniami XXI wieku, z jego poszukiwaniem psychicznej wygody.

Może na powieść Fitzgeralda - wydaną w nowym przekładzie - warto spojrzeć z tej strony?

F. Scott Fitzgerald (1896-1940), amerykański powieściopisarz, autor opowiadań i scenariuszy filmowych, zyskał sławę już dzięki swej debiutanckiej powieści "Po tej stronie raju" (1920). Później opublikował "Pięknych i przeklętych" (1922), "Wielkiego Gatsby'ego" (1925) oraz "Czuła jest noc" (1934), a także kilka tomów opowiadań. Fitzgerald wraz z żoną, pisarką Zeldą Sayre, wiele lat spędził w Paryżu; tam zaprzyjaźnił się m.in. z Hemingwayem. W jego twórczości często znajdują wyraz elementy autobiograficzne - burzliwe małżeństwo z Zeldą, jej choroba psychiczna i jego alkoholizm - najwyraźniej widoczne i najbardziej przejmujące w powieści "Czuła jest noc", wznowionej przez Rebis w nowym przekładzie.

[Wydawnictwo Rebis, 2013]