Dodany: 07.04.2018 16:52|Autor:

Książka: Do fanatyków: Trzy refleksje
Oz Amos
Notę wprowadził(a): agnesines

Oto trzy eseje, w których Amos Oz mierzy się z problemami historycznymi, politycznymi i społecznymi, ważnymi dziś nie tylko w Izraelu.

Co jest istotą fanatyzmu? Skąd się on bierze? A może jego ziarno tkwi w każdym z nas? Czy można mu jakoś przeciwdziałać?

Choć autor odnosi się do historii, kultury i uwarunkowań Izraela, jego refleksje są przejmująco uniwersalne i niezwykle aktualne. Zwraca się zaś przede wszystkim do tych czytelników, którzy nie podzielają jego poglądów. Wyraża niepokój o przyszłość, ale też nadzieję, że lepsza przyszłość jest możliwa.

W świecie, w którym coraz silniej dają o sobie znać nacjonalizm i inne skrajne ideologie, warto wsłuchać się w jego głos.

Amos Oz, laureat literackiej Nagrody Izraela, najsłynniejszy i najpoczytniejszy na świecie izraelski pisarz, został uhonorowany licznymi międzynarodowymi nagrodami, między innymi Nagrodą Goethego, Nagrodą Heinego oraz Nagrodą Księcia Asturii. Jego książki zostały przełożone na trzydzieści siedem języków. Polski czytelnik zna m.in. jego powieści "Mój Michał", "Czarna skrzynka" i "Opowieść o miłości i mroku". Nakładem Rebisu ukazały się "Fima", "Poznać kobietę", "Pantera w piwnicy", "Rymy życia i śmierci", "Nagle w głębi lasu", "Sceny z życia wiejskiego", "Tam, gdzie wyją szakale" i "Dotknij wiatru, dotknij wody". Od kilku lat Oza wymienia się wśród kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla.

[Rebis, 2018]