Dodany: 27.03.2018 15:50|Autor:

Scott przez 13 lat od uszkodzenia mózgu w wypadku samochodowym nie reagował na żadne bodźce, nie odzywał się, nie poruszał, nie miał mimiki. Zdiagnozowano u niego stan wegetatywny. Gdy w 2012 roku trafił na specjalne testy w rezonansie magnetycznym u dr. Owena, okazało się, że przez ten cały czas był świadomy: wszystko rozumiał, pamiętał, czuł, zdawał sobie sprawę z rzeczywistości. Genialnie obmyślony sposób komunikacji z nim - i podobnymi pacjentami - pozwolił uczonym zajrzeć do "szarej strefy świadomości", w której przebywa część nieresponsywnych pacjentów.

- Kiedy zaczyna się i kończy świadomość?
- Czy ma ją noworodek?
- Czy całkowicie niereagujący pacjent, leżący bez ruchu i mimiki, może być świadomy?
- Czy przynosimy mu ulgę, wyłączając respirator?
- Jak można szukać naukowych odpowiedzi na takie pytania?

Przełomowe kilkudziesięcioletnie badania dr. Adriana Owena i jego zespołu doprowadziły do wykrycia "szarej strefy świadomości" oraz nawiązania kontaktu z będącymi w niej osobami. Jaki jest ich świat? Jak odkrycie tego świata wpływa na naszą ocenę "uporczywej terapii" i "sztucznego podtrzymywania przy życiu"?

Prezentując w swojej książce wyniki najnowocześniejszych badań i konkretne przypadki pacjentów, dr Owen roztacza przed nami obraz fascynującego wewnętrznego kosmosu jaźni oraz stawia pytanie, co to znaczy "być kimś", "być osobą" - czymś więcej niż biologicznym ciałem.

"Ta książka pochłania bez reszty – zarówno dlatego, że w przystępny sposób rozkodowuje skomplikowaną współczesną neurobiologię, jak i otwarcie stawia doniosłe pytania etyczne".

Melvyn Goodale, współautor "Sight Unseen: An Exploration of Conscious and Unconscious Vision"

[Wydawnictwo Feeria, 2018]