Wróg publiczny numer jeden

Autor: Zaczytana od pierwszego wejrzenia

Książka: Al Capone: Gangster wszech czasów (Eig Jonathan)

Data dodania: 2018-03-20 09:19

Redakcja BiblioNETki poleca!

Nie znam osoby, która nie znałaby Ala Capone, choćby tylko z nazwiska i tego, czym się parał. Sama miałam raczej mgliste pojęcie na jego temat, a ponieważ czasy prohibicji w Stanach Zjednoczonych nie są moim ulubionym fragmentem historii, do tej biografii podeszłam bardzo nieufnie.

Jonathan Eig zabiera nas do barwnego świata z czasów chicagowskiej prosperity. Znakomicie opisuje gwałtowny i niekontrolowany rozwój miasta, który stał się podwaliną gangsterskiej działalności. Od pierwszych stron pokochałam jego styl opowiadania – niezwykle plastyczny, ale nie przesadny. Autor dodaje różnorakie smaczki (gdzie stała budka z hot-dogami, jak ubrany był dany gangster), co nie męczy, bo nie są to rozwlekłe relacje, lecz sprawia, że cała ta historia ożywa, a bohaterowie stają się ludźmi z krwi i kości.

Dzięki tej pozycji uświadomiłam sobie, jak bardzo naiwne i wyidealizowane było moje pojęcie o mafii z tamtego okresu. Wyobrażenie eleganckich panów, którzy w równie elegancki sposób załatwiają swoje niezbyt eleganckie sprawy zderzyło się z rzeczywistością. Bestialskie morderstwa, krwawe odwety, bezkarne zabijanie ludzi (czasem niewinnych) w środku dnia – tak przedstawiają się realia nielegalnego handlu alkoholem, hazardu i innych mętnych interesów.

Biografia autorstwa Jonathana Eiga jest nie tylko znakomicie napisanym życiorysem najsławniejszego gangstera na świecie, ale również niesamowicie szczegółowym obrazem amerykańskiego społeczeństwa, przemian gospodarczych, wielkiego kryzysu oraz rozwoju sądownictwa i organizacji organów ścigania. Historia Ala Capone nie przynosi jednak satysfakcji ani tym, którzy mu kibicowali, ani stronnikom wymiaru sprawiedliwości – i mam na myśli nie to, że książka jest źle napisana, lecz że zakończenie tej historii jest tragiczne i niehollywoodzkie. Zamiast potępić bezwzględnego przestępcę, ostatecznie zaczynamy mu współczuć. Smutny koniec chicagowskiego cwaniaczka, który mimo wszystko wzbudza w nas sporo sympatii.

Oszczędzałam, jak mogłam, wydzielałam sobie kolejne rozdziały, ale niestety – lektura skończona. "Al Capone. Gangster wszech czasów" to kolejna fantastyczna propozycja Wydawnictwa Dolnośląskiego (uwielbiam tę biograficzną serię). Barwna, świetnie napisana historia, do której z pewnością jeszcze wrócę.

[Recenzję opublikowałam na blogu oraz portalach: Lubimy czytać, goodreads, granice.pl]