Dodany: 11.03.2018 11:40|Autor:

Książka: Sześć Cztery
Yokoyama Hideo
Notę wprowadził(a): agnesines

Największy koszmar, jaki mogą przeżyć rodzice. Sprawa, której żaden detektyw nie potrafił rozwiązać. Nieprzewidywalny zwrot akcji. Japońskie Millennium – 1 000 000 egzemplarzy sprzedanych w ciągu 6 dni.

Styczeń 1989 roku. Przez pięć dni rodzice siedmioletniej uczennicy wsłuchują się w żądania porywacza ich dziecka. Już nigdy nie zobaczą jej żywej, a sprawca nie zostanie ujęty. Sprawa o kryptonimie "Sześć Cztery" wyląduje w katalogu zbrodni niewyjaśnionych.

Grudzień 2002 roku. Od trzech miesięcy policjant Yoshinobu Mikami bezskutecznie poszukuje zaginionej córki. Wizyta komisarza generalnego policji, który przyjeżdża w związku z porwaniem sprzed trzynastu lat oraz kolejne uprowadzenie nastolatki ze szkoły średniej sprawiają, że Mikami zagląda do dawnych akt.

Co przeoczył w czasie, gdy prowadził tamto dochodzenie? Jak wytłumaczyć podejrzane ślady, na które teraz się natyka? Gdyby przeczuł, czego się dowie, nigdy nie wracałby do tamtej sprawy.

Pochłaniający bez reszty thriller Hideo Yokoyamy, w którym zanurzamy się w meandry zbrodni i zawikłanego śledztwa, odsłania także ciemne strony japońskiej biurokracji oraz japońskiego społeczeństwa. Megabestseller w Japonii, obsypany literackimi nagrodami, przeniesiony na mały i duży ekran, wywołał również wielkie poruszenie w USA i Wielkiej Brytanii, zbierając doskonałe recenzje w najbardziej opiniotwórczych mediach i podbijając listy bestsellerów. Prawa wydawnicze sprzedano do 13 krajów.

Hideo Yokoyama (ur. 1957) – japoński pisarz, autor powieści kryminalnych i opowiadań, które wielokrotnie ekranizowano i nagradzano. Dwukrotny laureat Kono Mystery ga Sugoi! – wyróżnienia za najlepszą powieść w kategorii mystery fiction.

[Wydawnictwo Literackie, 2018]

Użytkownik: reniferze 08.04.2022 10:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Największy koszmar, jaki ... | agnesines
Specyficzna książka - różnice kulturowe między Europą i Japonią są jednak kolosalne. Irytowała mnie całkowita bezradność głównego bohatera wobec hierarchii i konwenansów, zupełnie niezrozumiała z punktu widzenia cywilizacji łacińskiej. Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu Było kilka takich momentów, że już byłam gotowa zrezygnować z dalszej lektury, żeby nie stracić nerwów - ale nawet się cieszę, że doczytałam do końca.

Sama treść jest niezbyt kryminalna, choć powieść zaczyna się jak rasowy thriller - małżeństwo jedzie do prosektorium, żeby zidentyfikować zwłoki córki. Potem akcja gwałtownie skręca właśnie w takie administracyjno-organizacyjne meandry, które nawet w naszym dzikim kraju dałoby się ukrócić na kilkunastu, a nie kilkuset stronach. W tle jest stara historia porwania z zabójstwem, która stopniowo zyskuje na znaczeniu, żeby w ostatnich rozdziałach ruszyć z kopyta, niemal jak w książce z USA. Zakończenie niby wszystko wyjaśnia, ale jednak skupia się na kwestiach społecznych.

Podsumowując: dziwna książka, która niezbyt przystaje do naszych przyzwyczajeń, ale jest zupełnie dobrze napisana.