Dodany: 09.03.2018 12:48|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Ogłoszono tytuły książek nominowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego ma charakter międzynarodowy i jest przyznawana co roku za najlepszy reportaż książkowy opublikowany w Polsce i po polsku między 1 stycznia a 31 grudnia poprzedniego roku. Jury nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego pod przewodnictwem Piotra Mitznera, w składzie: Dorota Danielewicz, Magdalena Grochowska, Mariusz Kalinowski i Katarzyna Nowak, wyłoniło 10 najlepszych reportaży 2017 roku spośród 53 książek zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu. Łącznie do Nagrody zostało zgłoszonych 99 pozycji. Wśród nominowanych reportaży, opublikowanych w 2017 roku, znalazły się cztery książki autorów z zagranicy i sześć z Polski, w tym głośne pozycje o reprywatyzacji, polskich obozach koncentracyjnych czy amerykańskiej prawicy.

Nominowani do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2017 (nazwiska autorów w porządku alfabetycznym):

1. Sacha Batthyany, A co ja mam z tym wspólnego? Zbrodnia popełniona w marcu 1945 roku. Dzieje mojej rodziny
  2. Wolfgang BauerPorwane. Boko Haram i terror w sercu Afryki
  3. Anna BikontSendlerowa. W ukryciu
  4. Olga GitkiewiczNie hańbi
  5. Arlie Russell HochschildObcy we własnym kraju. Gniew i żal amerykańskiej prawicy
  6. Marcin KąckiPoznań. Miasto grzechu
  7. Marek ŁuszczynaMała zbrodnia. Polskie obozy koncentracyjne
  8. Ben RawlenceMiasto cierni. Największy obóz dla uchodźców
  9. Iwona Szpala, Małgorzata ZubikŚwięte prawo. Historie ludzi i kamienic z reprywatyzacją w tle
  10. Joanna Woźniczko-CzeczottPetersburg. Miasto snu

Pięciu finalistów jury ogłosi w kwietniu, a laureata nagrody poznamy w maju w czasie Warszawskich Targów Książki 2018. Zwycięzca otrzyma nagrodę w postaci 50 tysięcy złotych.

Użytkownik: janmamut 10.03.2018 15:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Nagroda im. Ryszarda Ka... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
"w tym głośne pozycje o /ciach/ polskich obozach koncentracyjnych"

Jeśli ten bajkopisarz jest patronem, to nawet nie dziwią mnie takie sformułowania.
Użytkownik: Losice 02.04.2018 11:20 napisał(a):
Odpowiedź na: "w tym głośne pozycje o /... | janmamut
Skopiowałem z Biblionetki stronę dotyczącą pozycji, która tak Cię zbulwersowała (poniżej) - może czasami warto coś najpierw przeczytać, nim się coś napisze:
--------------------------------------------------------------------------------------------

Tytuł tekstu: nota wydawcy

Nie ostygły jeszcze piece niemieckich krematoriów.
Wariat tańczy kalinkę na ludzkiej piramidzie.
Z baraku, w którym gwałcą, bucha żar.
Zbrodnia została zapomniana.

Ta książka nie powinna się ukazać. Nie będzie łatwa i przyjemna. Nie udowadnia, że polskie obozy koncentracyjne nie istniały. Nie zaprzeczy bestialstwu i okrucieństwu polskich strażników. Nie powie, że wraz z „wyzwoleniem” przez Armię Czerwoną czas makabrycznych obozów na ziemiach polskich dobiegł kresu.

Marek Łuszczyna, autor nie stroniący od najtrudniejszych tematów, przedstawia wstrząsający reportaż, w którym odsłania zakazane karty polskiej historii. Tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej w poniemieckich obozach koncentracyjnych w nieludzkich warunkach pracują i umierają Ślązacy, Niemcy, Żołnierze Wyklęci oraz więźniowie polityczni niewygodni dla nowej władzy.

Ich cierpienie było przemilczane przez lata.

[Znak, 2017]