Dodany: 01.08.2010 11:30|Autor: Pok

Miłe zaskoczenie

Przyznam szczerze, że miło mnie ta książka zaskoczyła. Co prawda przed zakupem myślałem, że będzie się skupiać na prognozach przyszłości i na tym, jak się na nią zapatrują wybitni współcześni uczeni. Tak też i jest, ale tylko częściowo. Podejście większości myślicieli okazało się jednak dużo bardziej racjonalne, a ich prognozy i wnioski są raczej ogólne i pełne powściągliwości - co, moim zdaniem, dobrze o nich świadczy. Trzeba jednak powiedzieć, że same prognozy stanowią może 1/4 książki, a reszta to przedstawienie dokonań uczonych i ich poglądów. Jako że postawiono na naprawdę wybitne i znane umysły z różnych gałęzi nauki, otrzymujemy bardzo ciekawe spektrum osobowości i punktów widzenia. Sama książka jest napisana bardzo prostym, przystępnym językiem i lekko się ją czyta. Główną jej wadą jest natomiast fakt, że została napisana przeszło 10 lat temu i straciła trochę ze swojej świeżości, tym bardziej, że porusza temat przyszłości, a nauka w tym czasie nie stała w miejscu i trochę rzeczy od tamtej pory się pozmieniało.

Ogólnie biorąc, nie jest to dzieło wybitne, jednak na pewno warte przeczytania i - jak by to powiedzieć - poszerzające światopogląd.