Dodany: 05.03.2018 01:08|Autor: yyc_wanda

Zakupy książkowe w roku 2018

Moja lista książek do kupienia jest długa i rzadko z niej coś ubywa, pomimo że książki kupuję nieustannie. Jak to możliwe? Ano, wygląda na to, że należę do tych komulsywnych zakupoholików, którzy podejmują decyzje pod wpływem chwili, na łapu-capu, ignorując wszelkie plany i postanowienia. Mam nadzieję, że porównywanie zakupów planowanych kontra dokonanych, pozwoli mi wyciągnąć wnioski na przyszłość. Choć wnioski niekoniecznie muszą iść w parze ze zmianą nawyków.

Lista książek do kupienia:

Książki i ludzie: Rozmowy Barbary N. Łopieńskiej (antologia; Łopieńska Barbara, Janion Maria, Turowicz Jerzy i inni)
Raczej marzenie ściętej głowy. Małe szanse na jej zdobycie. Jej obecność na tej liście jest przypomnieniem, że bardzo chcę ją mieć/przeczytać. A swoją drogą, to bardzo ciekawe zjawisko na polskim rynku wydawniczym – ta ignorancja „pewniaków”, które rozeszłyby się w mgnieniu oka. Jeśli książka jest nieosiągalna na Allegro, to znak, że czas na wznowienie.

Zamieszkać w Bibliotece (Tomkowski Jan)
Jw

The Pleasure of Reading: 43 Writers on the Discovery of Reading – Fraser Antonia
Książka o książkach i czytaniu. Dla mnie wystarczająca rekomendacja.

For the Love of Books: 115 Celebrated Writers on the Books They Love – Various authors
Jw

Read for Your Life: Literature as a Life Support System – Joseph Gold
O terapeutycznych właściwościach czytania. Joseph Gold jest psychologiem, który w ramach terapii przepisuje swoim pacjentom listy książek do przeczytania.

Passion for Books – Harold Rabinowitz
Esseje i historie z życia bibliomaniaków. Kiedyś, dawno temu, czytałam tę księżkę z wypiekami na twarzy. Teraz chcę ją mieć na własność, tym bardziej, że w mojej bibliotece jest już nieosiągalna.

Dziennik Ma Yan: Z życia chińskiej uczennicy (Ma Yan)
Lekcja jak żyć, by osiągnąć to na czym nam najbardziej zależy, serwowana przez kilkunastoletnią uczennicę z zapadłej, chińskiej prowincji. Książka o tym, że chcieć znaczy móc. Kiedyś, dawno temu, czytałam ją i zrobiła na mnie kolosalne wrażenie. Chcę ją mieć na własnej półce, bo zawarty w niej optymizm i koncentracja na osiągnięciu wymarzonego celu są wręcz zaraźliwe.

Balzac: Biografia (Zweig Stefan)
Krąży opinia, że to najlepsza biografia Balzaca. Zweig, mistrz w kreśleniu portretów biograficznych, spędził nad nią 10 lat. Więc ignoruję dostępne w mojej bibliotece biografie Balzaca innych autorów i czekam, aż wpadnie mi w ręce właśnie ta.

Chopin (Zamoyski Adam)
Biografia Chopina. Bo lubię czytać biografie, a ta zainteresowała mnie ze względu na relację z zewnątrz. Jej autorem jest brytyjski historyk polskiego pochodzenia. Zamoyski koncentruje się głównie na fracuskim etapie życia Chopina.

The Elephant Whisperer – Lawrence Anthony
Wspaniała książka o relacji człowiek / słonie. Przeczytałam, oceniłam na 6. Chcę mieć na własnej półce.

In My Family Tree: A Life with Chimpanzees – Sheila Siddle
I znowu o zwierzętach. Tym razem relacja człowiek / szympansy.
Czytałam ją wiele lat temu, ciągle pamiętam szczegóły. Czas na powtórkę i niech to będzie z własnej półki.

The Genesis of the Cosmos – Paul LaViolette
O tym jak powstał Wszechświat. Starożytne mity i współczesna nauka. Temat, który mnie fascynuje.

(Lista będzie uzupełniana sukcesywnie).

Lista książek zakupionych:

STYCZEŃ
Truth and Lies in Literature – Vizinczey Stephen
Eseje literackie. Gdzieś, ktoś powiedział, że to najlepsza książka z tego gatunku – więc oczywiście musiałam ją mieć. Kilka esejów już przeczytanych. Niektóre opinie autora są szokujące – zwłaszcza jego lekceważący stosunek do literatury angielskiej XIX wieku. Dla Vizinczey’ego XIX wiek to tylko pisarze francuscy i rosyjscy. Udzielił mi się entuzjazm autora dla twórczości Balzaca. Może czas odnowić znajomość?

Les Geants: Balzac
Zamówiłam: „Balzac: Biografia” Stefana Zweiga. Przysłali mi francuską biografię Balzaca z serii Les Geants. I co ja mam z tym zrobić? Nie znam francuskiego. Nie opłaca mi się wysyłać z powrotem do UK, bo koszty przesyłki będą wyższe niż wartość książki. Więc spisuję ją w straty. Pozostanie na półce jako przestroga, by nie kupować książek o francuskich / lub francuskich pisarzy w angielskich antykwariatach wysyłkowch. A Zweiga jak nie miałam, tak dalej nie mam.

Życie zapisane w kartach: Tarot według wróża Macieja (Skrzątek Maciej) (ebook)
Ezoteryka to moje hobby. A tu okazja, by poznać jej polskie oblicze. Musiałam mieć, zwłaszcze że była na promocji.

LUTY
Wyspiański: Dopóki starczy życia (Śliwińska Monika) (ebook)
Zakup nieplanowany. Po entuzjastycznej recenzji Mality po prostu musiałam tę książkę mieć. Tym bardziej, że to nie tylko o Wyspiańskim, ale i o Krakowie.

MARZEC
Kanada: Ulubiony kraj świata (Wężyk Katarzyna) (ebook)
Bo ciekawi mnie polskie spojrzenie na Kanadę.

KWIECIEŃ
Szczodre Gody (Kobr Michael, Klüpfel Volker) (ebook)
Kryminały to nie moja działka, ale dobrze je mieć pod rękę na czas podróży lub letniego lenistwa. Dlatego kupuję je czasem na zasadzie impulsu - bo ktoś polecał. O tym słyszałam nie tylko, że dobry, ale jeszcze zabawny. Więc warto spróbować.

MAJ
Polacy są najlepsi: Wspomnienia Kanadyjczyka z Dywizjonu 303 (Kent Johnny (właśc. Kent John Alexander)) (ebook)
Jeśli mówią o Polakach, a do tego dobrze, to jak tego nie kupić?

Książka o czytaniu czyli Resztę dopisz sam (Sobolewska Justyna) (ebook)
Książki o książkach i czytaniu – zawsze! Zwłaszcza gdy cena jest odpowiednia.

Energia do kwadratu: Dziewięć eksperymentów udowadniających wpływ umysłu na materię (Grout Pam)
Prezent od syna, którego zaraziłam fascynacją filozofii New Age i wiarą w kreowanie własnej rzeczywistości.

CZERWIEC
Chicken Soup for the Canadian Soul - Canfield Jack, Hansen Mark Victor
Ciekawość mnie sparła – czym się różni dusza kanadyjska on innych?

LIPIEC
Brzydka królowa (Gische Wiktoria (Gische Victoria))
Bo lubię czytać biografie. A jeśli są to historie wielkich dam, zwłaszcza z rodzinnego podwórka, to biorę w ciemno.

SIERPIEŃ
Zamieszkać w Bibliotece (Tomkowski Jan)
Ha! Udało się w końcu zdobyć ten tytuł, choć nie ma w tym moje zasługi. Prezent przywieziony z Polski.

Użytkownik: Monika.W 05.03.2018 08:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Moja lista książek do kup... | yyc_wanda
Wyspiański wygląda ciekawie. Jeszcze chyba nie czytałaś? Dobre oceny ma też poprzednia książka Śliwińskiej o siostrach Pareńskich. To obiecujące.

Co do rozmów Łopieńskiej - mam w formie worda. Dostałam kiedyś i zdecydowałam się przeczytać w tej formie właśnie ze względu na niedostępność. Może chcesz?
Użytkownik: yyc_wanda 06.03.2018 03:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Wyspiański wygląda ciekaw... | Monika.W
Oczywiście, bardzo bym chciała. Czy to jest plik, który można przesłać emailem?