Dodany: 27.02.2018 22:36|Autor: Kuba Grom

Książka: Srebro
Berg Bernard

Szukając skarbów

Młody Barnim, który wyruszył z północy na dużo cieplejsze południe, nie ma łatwego życia. W pięknym kraju, gdzie nie dokucza zima, a ludzie wydają się szczęśliwi, pozostaje mu życie żebraka, którego nikt nie zamierza przygarnąć ani zatrudnić. Zmienia się to, dopiero gdy jeden z rybaków angażuje go do pracy na łodzi, mając w tym ukryty cel.

"Srebro" jest w zasadzie pojedynczym opowiadaniem, niezbyt długim. Tylko zastosowanie szerokich wcięć akapitów i dodanie ilustracji sprawiło, że przekroczyło 40 stron. Po takiej próbce trudno się zorientować w zamyśle całości serii, ale wydaje się, że można ją przypisać do historii alternatywnych: świat jest zasadniczo taki sam jak nasz, tylko w przeszłości doszło do innych wydarzeń. Opisy są skrótowe, a tło słabo nakreślone. Może lepiej wyglądałoby to w kontekście kolejnych części czy choćby opowiadań, ale ja znalazłem tylko tę jedną pozycję.

Pomysł, aby wydawać tak krótkie utwory samodzielnie, jest nieco dziwny. W znajdujących się wewnątrz informacjach o dalszych częściach zostało to nazwane "unikalnym konceptem wydawniczym"*. Mnie wygląda raczej na próbę wydłużenia spisu publikacji, dzięki czemu autor będzie się mógł chwalić wydaniem dziesięciu pozycji, a nie trzech powieści i jednego zbioru opowiadań.

* Bernard Berg, "Srebro", wyd. Tegono, 2017.