Książka tylko dla matematyków?

Autor: Wiadomości

Data dodania: 2018-02-15 15:36

Japońskie wydawnictwo Nanairosha opublikowało książkę, która zaskoczy niejednego czytelniczego weterana. Sprawdźcie, co znalazło się na 719 stronach tej niezwykłej publikacji.

26 grudnia 2017 roku inżynier elektronik Jonathan Pace dokonał odkrycia nowej największej liczby pierwszej, czyli takiej, która dzieli się jedynie przez 1 oraz samą siebie. Pace od 14 lat zajmuje się wyszukiwaniem wielkich liczb pierwszych w ramach programu Great Internet Mersenne Prime Search (w skrócie GIMPS) – Wielkie Internetowe Poszukiwanie Liczb Pierwszych Mersenne’a. Projekt GIMPS powstał w 1996 roku, a do dziś udało się odnaleźć szesnaście takich liczb. W ich poszukiwaniu może wziąć udział każdy. Wystarczy pobrać ze strony internetowej projektu specjalne oprogramowanie (nazywane „big prime hunter”), które nie obciąża komputera, gdyż zużywa jedynie niewykorzystywaną w danej chwili moc. Co więcej, znalazcy otrzymują nagrodę pieniężną w wysokości 3 tysięcy dolarów. Natomiast za znalezienie liczby Mersenne'a, której liczba cyfr przekroczy 100 milionów przewidziana jest nagroda w wysokości 150 tysięcy dolarów.

Liczba odkryta przez Jonathana Pace'a składa się z ponad 23 milionów cyfr, a jej skrótowa nazwa to M77232917. Dokładnie jest to 23 miliony 249 tysięcy 425 cyfr. Obliczono, że na standardowej stronie A4 mieści się około 4 tysięcy znaków, a więc na wydrukowanie całej liczby potrzebne byłoby około 6 tysięcy kartek. W tym momencie pewnie zastanawiacie się, co to wszystko ma wspólnego z japońskim wydawnictwem Nanoirosha. Otóż postanowiło ono wydać książkę zawierającą jedynie odkrytą przez Pace'a liczbę!

Autorem tego niecodziennego pomysłu jest Kazuo Yamaguchi, który początkowo miał zamiar wydać w taki sposób zapis liczby π. Jednak jest ona nieskończona, więc postanowił zastąpić ją nową największą liczbą pierwszą. Aby zrealizować tę edycję, wydawnictwo musiało zastosować bardzo mały druk. Całość liczy 719 stron. Jak mówi Yamaguchi, książka daje możliwość kontaktu z liczbą tak wielką, że dla wielu z nas abstrakcyjną i niemożliwą do wyobrażenia. Oryginalna publikacja spotkała się z pozytywnym odzewem – do tej pory japoński Amazon sprzedał około 1,5 tysiąca egzemplarzy.

Zdjęcie: Fotolia

komentarzy: 13

Użytkownik: sowaOpiekun BiblioNETki 2018-02-15 20:53 napisał(a):

Odpowiedź na: Japońskie wydawnictwo ... | Wiadomości Pokaż rodzica

Szkoda, że Yamaguchi nie został przy pomyśle opublikowania π w formie książki – dałoby to możliwość wydawania kolejnych tomów ad infinitum :-).

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2018-02-15 23:27 napisał(a):

Odpowiedź na: Szkoda, że Yamaguchi nie ... | sowaOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Albo liczba Grahama, która dają przedsmak rozumienia, czym jest nieskończoność :)

www.terajewicz.pl/teksty/liczba-grahama.pdf

Użytkownik: sowaOpiekun BiblioNETki 2018-02-15 23:46 napisał(a):

Odpowiedź na: Albo liczba Grahama, któr... | LouriOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Nerwowym i wrażliwym nie polecamy. Można dostać zawrotu głowy.

Użytkownik: otusik69 2018-02-16 08:09 napisał(a):

Fantastyczne!!! W takim ujęciu Bóg to matematyka ;) (oczywiście z przymrużeniem oka)!

Użytkownik: janmamut{0} obchodzi dzisiaj swoje urodziny BiblioNETkowe! Kliknij aby dowiedzieć się które! 2018-02-16 00:31 napisał(a):

I Japończycy mieliby lekturę szkolną. ;-)
Chociaż w sumie... i tak tam więcej akcji, niż w "Nad Niemnem".

Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 2018-02-16 09:10 napisał(a):

Proszę bardzo:

Ale jest też coś ciekawszego: http://www.googolplexwrittenout.com/

No i dla bardziej dociekliwych: http://www.deltami.edu.pl/temat/matematyka/teoria_​liczb/2017/05/28/Obsesja_duzych_liczb/

Użytkownik: sowaOpiekun BiblioNETki 2018-02-16 12:10 napisał(a):

Odpowiedź na: Proszę bardzo: https://w... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

No proszę!
Zdziwniej i zdziwniej :-))).

Użytkownik: cordelia 2018-02-17 21:30 napisał(a):

To by było dzieło prawdziwie transcendentne!

A ja chętnie poczytałabym rozwinięcie dziesiętne liczby i do potęgi i. :-)

Użytkownik: janmamut{0} obchodzi dzisiaj swoje urodziny BiblioNETkowe! Kliknij aby dowiedzieć się które! 2018-02-16 00:40 napisał(a):

Odpowiedź na: Japońskie wydawnictwo ... | Wiadomości Pokaż rodzica

"Natomiast za znalezienie liczby Mersenne’a, której liczba cyfr przekroczy 100 milionów przewidziana jest nagroda w wysokości 150 tysięcy dolarów."

Proszę: 2^{1000000000}-1 powinna mieć ponad 300 milionów cyfr. Kto płaci? Ravelo? No, chyba że chodzi o liczbę pierwszą Mersenne'a.

Użytkownik: sowaOpiekun BiblioNETki 2018-02-16 01:07 napisał(a):

Odpowiedź na: "Natomiast za znalezienie... | janmamut{0} obchodzi dzisiaj swoje urodziny BiblioNETkowe! Kliknij aby dowiedzieć się które! Pokaż rodzica

Pierwszą, a jakże, przecież w całym tekście o takich właśnie mowa.

Użytkownik: miłośniczka 2018-02-19 09:27 napisał(a):

Odpowiedź na: Japońskie wydawnictwo ... | Wiadomości Pokaż rodzica

Przydałaby się pomoc Ty Drania - największego matematyka Świata Dysku. ;-)

Użytkownik: IzzyOpiekun BiblioNETki 2018-03-02 08:16 napisał(a):

Odpowiedź na: Japońskie wydawnictwo ... | Wiadomości Pokaż rodzica

Niesamowity pomysł, ciekawe czy u nas można ją kupić? Mam entuzjastę chcącego takiego prezentu:)

Użytkownik: kocio 2018-03-14 17:39 napisał(a):

Odpowiedź na: Japońskie wydawnictwo ... | Wiadomości Pokaż rodzica

Zamiast nudnej książki polecam ciekawą muzykę na temat liczby pi:

A dziś jest w ogóle dzień tej liczby: