Dodany: 12.02.2018 11:57|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Isaac Asimov w kosmosie

Kilka dni temu kosmiczną podróż na Marsa rozpoczęła rakieta Falcon Heavy, a wraz z nią kultowy pisarz science fiction Isaac Asimov.

Rakieta została wystrzelona przez firmę Elona Muska – SpaceX, a jej start przyciągnął widzów z całego świata. Jest to kolejny krok naprzód w realizacji marzeń Muska, który pragnie umożliwić ludzkości podróż na Marsa. Jego projekt ma na celu przetestowanie nowych systemów, dzięki którym możliwe będzie odzyskiwanie członów nośnych rakiety, a także wystrzelenie dodatkowego obciążenia w przestrzeń kosmiczną. Elon Musk jako pierwszy opracował technologię odzyskiwania członów rakiet nośnych, które po wystrzeleniu w kosmos satelity lub kapsuły mogą bezpiecznie powrócić na Ziemię, co pozwala na ich ponowne użycie. SpaceX testuje ponadto nowy typ skafandra oraz jego wytrzymałość na działanie promieniowania.

Oczywiście Elon Musk nie byłby sobą, gdyby nie zadbał o odpowiednią oprawę wydarzenia. Wraz z rakietą Falcon Heavy wystrzelono czerwony Tesla Roadster, za którego kierownicą posadzono manekin nazywany Starmanem. O przyjemność podróży dba radio grające przebój Davida Bowiego „Space Oddity”, a samochód został wyposażony w dysk mający przetrwać ciężkie warunki kosmiczne, na którym nagrano powieści Isaaca Asimova. Tym sposobem jeden z najsłynniejszych pisarzy science fiction symbolicznie znalazł się w kosmosie. Ten literacki smaczek na pewno zachwyci niejednego fana literatury SF.

Powieści Asimova znalazły się w rakiecie zmierzającej ku Czerwonej Planecie nie bez powodu. To właśnie dzieła tego pisarza, w których ludzkość pracuje nad stworzeniem Encyklopedii Galaktycznej, zainspirowały Arch Mission Foundation – zajmującą się poszukiwaniem rozwiązań umożliwiających bezpieczne przechowywanie zawartości bibliotek podczas kosmicznych wypraw. W samochodzie wystrzelonym wraz z rakietą symbolicznie umieszczono szklany dysk o pojemności 360 TB zaprojektowany przez tę fundację.

Isaac Asimov przez wielu jest uważany za mistrza fantastyki naukowej. Zalicza się go do tzw. „Wielkiej Trójki” pisarzy tego gatunku – obok Arthura C. Clarke’a i Roberta A. Heinleina. Jego najsłynniejszym osiągnięciem jest cykl „Fundacja”, na który składa się siedem powieści.

Zdjęcie: Isaac Asimov, Public Domain, via Wikimedia Commons

Użytkownik: kocio 14.02.2018 18:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Kilka dni temu kosmi... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
O kurczę, Clark Kent!... :-)

A cykl o Fundacji do dziś zostawił we mnie piorunujące wrażenie - Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu to nadal brzmi mocno!
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 14.02.2018 20:59 napisał(a):
Odpowiedź na: O kurczę, Clark Kent!... ... | kocio
Może to jest taki efekt Wertera - wszyscy chcieli być jak Kent. ;-)
Superman mógł być tylko jeden: https://przekroj.pl/nauka/superman-z-lodzkiego-adam-weglowski
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 14.02.2018 20:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Kilka dni temu kosmi... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
A ja myślałem, że ta Trójka to ABC - Asimov, Bester i Clarke.
Ale pewnie takich Trójc jest więcej. :-)