Dodany: 27.07.2010 10:18|Autor:

Gustaw Herling-Grudziński (ur. 1919 w Kielcach), w latach 1937-1939 student polonistyki w Warszawie, we wrześniu 1939 szef sztabu konspiracyjnej organizacji PLAN (Polska Ludowa Akcja Niepodległościowa), w listopadzie wyjechał z misją kurierską do Lwowa, aresztowany przez NKWD pod Grodnem w marcu 1940, do 20 stycznia 1942 więzień sowieckiego łagru w Jercewie, potem żołnierz armii generała Andersa, uczestnik bitwy pod Monte Cassino. Po wojnie współzałożyciel i wieloletni współpracownik „Kultury” oraz Instytutu Literackiego (Paryż).

Autor książek tłumaczonych na wiele języków, opublikował m.in.: „Inny Świat”, „Skrzydła Ołtarza”, „Upiory rewolucji”, „Godzina cieni”, „Wyjścia z milczenia”, kilka tomów opowiadań, „Dziennik podróży do Burmy” i wielotomowy „Dziennik pisany nocą”. Laureat wielu prestiżowych nagród międzynarodowych.

Mieszka w Neapolu.

Włodzimierz Bolecki (ur. 1952 w Warszawie), krytyk, historyk i teoretyk literatury, opublikował m.in.: „Historia i biografia” (o Wacławie Berencie; 1978), „Poetycki model prozy w Dwudziestoleciu międzywojennym” (o prozie Witkacego, Gombrowicza i Schulza; 1982, 1996), „Widziałem wolność w Warszawie” (1989), „Pre-teksty i teksty” (o związkach międzytekstowych w literaturze polskiej XX w.; 1991), „Ptasznik z Wilna” (o Józefie Mackiewiczu; 1991), „Ciemny Staw” (1991), „Prawdy niemiłe” (1993), „»Inny Świat« Gustawa Herlinga-Grudzińskiego” (1994, 1997). W stanie wojennym publikował pod pseudonimem Jerzy Malewski. Autor opracowań edytorskich pism Wacława Berenta, Mieczysława Jastruna, Aleksandra Wata, Stanisława Ignacego Witkiewicza. Pracuje w Instytucie Badań Literackich PAN w Warszawie.

Dragonea – wioska, w której znajduje się dom letniskowy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Casa Rossa – położona około pięćdziesięciu kilometrów na południe od Neapolu, w pobliżu Golfo di Salerno, pomiędzy miastami Cava dei Tirreni oraz Vietri sul Mare. Okoliczne miasteczka Vietri, Maiori, Minori, Amalfi, Positano tworzą słynny szlak turystyczny na jednym z najpiękniejszych wybrzeży włoskich, zwanym Wybrzeżem Amalfitańskim.

Włodzimierz Bolecki i Gustaw Herling-Grudziński rozmawiali w Dragonei w dniach 12 – 27 lipca 1995 roku. Tematem „Rozmów w Dragonei” jest twórczość Gustawa Herlinga-Grudzińskiego: „Inny Świat”, opowiadania, „Dziennik pisany nocą”, eseje. Z dwudziestu sześciu rozmów powstał jedyny w swoim rodzaju autokomentarz pisarza do własnego dzieła.

„Gustaw Herling-Grudziński: Gdy część nawróconych na judaizm chłopów wyjeżdża z San Dragone, stary Scuro zostaje i obserwuje ich z pewnej odległości, z góry, po czym sam wchodzi do groty, o której wiadomo było, że jest grotą legendarnego smoka – stąd wzięła się nazwa tej wioski. To zresztą jest motyw, który wziąłem z tych stron, z tutejszej legendy”.

Włodzimierz Bolecki: „San Dragone, czyli Dragonea...” (Z rozmowy XIV: „Święty Smok”).

[Wydawnictwo Szpak, 1997]